Blackrock: Rajd złotego będzie trwał

Jeszcze w tym roku RPP podniesie stopy procentowe, a to pociągnie złotego do dalszego umocnienia, uważa Martin Lueck z towarzystwa BlackRock.

Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy o 25 pkt. baz. już w listopadzie, powiedział w rozmowie z agencją Bloomberg Martin Lueck, główny strateg na region w BlackRocku. W związku z przyspieszającą inflacją do kolejnych dwóch podwyżek dojdzie w przyszłym roku, co oznacza bardziej jastrzębie oczekiwania od dominujących na rynku.

Zdaniem specjalisty, skłanianie się twórców polityki monetarnej ku bardziej jastrzębiemu podejściu pomoże w dalszym umocnieniu złotego, który w ostatnich trzech miesiącach był najlepiej spisującą się walutą emerging markets — umocnił się o 6,5 proc., do 3,96 zł za dolara. Lepiej od obligacji z innych krajów powinny także zachowywać się polskie papiery skarbowe, prognozuje Martin Lueck.

— Jesteśmy umiarkowanie pozytywnie nastawieni do polskiego długu. Inwestorzy wezmą pod uwagę, że globalne stopy procentowe rosną, więc już teraz wysokie dochodowości polskich obligacji o długich terminach zapadalności powinny wzrosnąć mniej od rentowności na innych rynkach — powiedział specjalista.

Jeszcze na początku marca prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że oczekuje utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie do końca przyszłego roku. 81 proc. ankietowanych przez Bloomberg ekonomistów uważa, że nie zmienią się one co najmniej do końca tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu