BlackRock: Reforma OFE nie wstrząśnie rynkami

Rząd nie musi obawiać się, że zmiany w systemie emerytalnym doprowadzą do tąpnięcia na rynkach, oceniła w rozmowie z agencją Bloomberg Beata Harasim, zarządzająca funduszami obligacji w towarzystwie BlackRock.

Choć reforma otwartych funduszy emerytalnych może doprowadzić do zawirowań na rynkach polskich aktywów, to jednak inwestorzy nie powinni obawiać się krachu, uważa Beata Harasim z towarzystwa BlackRock. Wszystko dlatego, że Polska wciąż należy do gospodarek o wyższym potencjale wzrostu oraz prowadzi rozsądną politykę makroekonomiczną. Potwierdzeniem tego drugiego założenia będzie zakładane w rządowych planach zmniejszenie poziomu długu publicznego.

- Polska naprawdę nie wygląda na miejsce, o które należy się martwić najbardziej. Czynniki ryzyka, które jej zagrażają, są bardziej zewnętrznej niż wewnętrznej natury – powiedziała Beata Harasim wywiadzie dla agencji Bloomberg.

Jak przyznała specjalistka, powodem do obaw nie powinna być ewentualna nowelizacja budżetu, jeżeli tylko pójdą za nią oszczędności budżetowe, a ożywienie nie nadejdzie w drugiej połowie roku.

- To naturalna konsekwencja wolniejszego wzrostu – komentowała Beata Harasim.

Specjalistka ma „zrównoważone” podejście do polskich obligacji skarbowych. Jeżeli jednak wielkie instytucje zdecydują o dalszym wycofywaniu kapitału z rynków wschodzących, to Polska też na tym ucierpi. Jak podkreśla, złoty jest obecnie wyceniany na właściwym poziomie.

- Złoty zareagował na ogólnoświatową wyprzedaż jako jedna z pierwszych walut, ponieważ ze względu na płynność był wykorzystywany jako zabezpieczenie przed wyprzedażą obligacji z innych rynków wschodzących. Jego notowaniami dalej będzie sterowało globalne nastawienie do rynków wschodzących – powiedziała Beata Harasim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane