Blair: rząd nie będzie próbował osłabić funta

opublikowano: 26-02-2004, 15:35

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair zapowiedział w czwartek, że rząd nie zamierza podejmować działań, których celem byłoby osłabienie funta. Brytyjska waluta jest obecnie najmocniejsza wobec dolara od 11 lat.

Po wypowiedzi Blaira kurs funta wzrósł do 1,8627 USD. Wcześniej płacono za niego 1,8551 USD. W ubiegłym tygodniu sięgał nawet rekordowego poziomu 1,9140 USD.

Brytyjska waluta wzmocniła się o 5,3 proc. wobec koszyka walut. To w znacznym stopniu odzwierciedlenie dobrych wyników osiąganych przez drugą europejska gospodarkę. Tempo wzrostu PKB w 2003 roku okazało się wyższe niż prognozowano. Stopy procentowe są najwyższe w Europie Zachodniej, a bezrobocie najniższe wśród siedmiu najbogatszych państw świata. Przedstawiciele sektora wytwórczego skarżą się jednak, że wysokie notowania funta utrudniają im eksport produktów. Zaapelowali nawet do Banku Anglii o wstrzymanie się od dalszych podwyżek stóp procentowych.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Blair: rząd nie będzie próbował osłabić funta