Blockchain powoli wchodzi na rynek kapitałowy

  • Materiał partnera
opublikowano: 21-06-2018, 22:00

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych tworzy rozwiązania wykorzystujące blockchain, które będą przydatne akcjonariuszom podczas walnych zgromadzeń.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych tworzy rozwiązania wykorzystujące blockchain, które będą przydatne akcjonariuszom podczas walnych zgromadzeń. O swojej platformie opartej na przełomowej technologii myśli też giełda.

— Zdecydowaliśmy się na stworzenie rozwiązania do głosowania z wykorzystaniem technologii blockchain, ponieważ po analizie co najmniej dziesięciu pomysłów ta usługa wydawała się najbardziej odpowiednia i nie dostrzegliśmy istotnych barier regulacyjnych. Ponadto będzie możliwe aktywne zaangażowanie domów maklerskich i banków przy możliwości świadczenia usługi dla emitentów i domów maklerskich — mówił Sławomir Panasiuk, wiceprezes KDPW, podczas debaty „Blockchain na rynku kapitałowym”, odbywającej się w ramach EKF w Sopocie.

Czym jest blokchain?

Blockchain jest technologią rozproszonego rejestru pozwalającego na rejestrację transakcji powiązanych w bloki i zabezpieczone kryptograficznie.

— Mamy nadzieję, że nasze rozwiązanie będzie uruchomione już w przyszłym roku, a platforma oparta o technologię blockchain pozwoli w przyszłości na uruchomienie innych usług, szczególnie w obszarach mniej zautomatyzowanych — dodał Sławomir Panasiuk.

Katarzyna Marzantowicz, IBM distinguished engineer, pozwoliła uczestnikom debaty sprawdzić wersję testową rozwiązania. Otrzymali oni wykorzystującą blockchain aplikację, umożliwiającą odpowiedź na dwa pytania związane z tematem spotkania.

Debata poświęcona była nowym technologiom opartym na blockchain, które mogłyby dać korzyści rynkom kapitałowym. Zdaniem jej uczestników, w Polsce istnieją jednak bariery ich wprowadzenia — dwie główne to mentalna i regulacyjna.

- Uważam, że polski rynek kapitałowy jeszcze nie jest gotowy na nowe technologie, i to nie dlatego, że nie wytrzymałyby tego systemy informatyczne. Nie jesteśmy gotowi mentalnie, bo blockchain nie ma u nas dobrego PR i kojarzy się prawie wyłącznie z kryptowalutami — mówił Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

— Dlatego dobrze, że KDPW przygotowuje rozwiązania we współpracy z firmą IBM, co może pomóc w utrwaleniu wiarygodności tej technologii — przekonywał.

Zgodził się z nim Maciej Kropidłowski, wiceprezes Banku Handlowego, który uważa, że kluczowe dla rozwojuprzełomowych technologii na rynku kapitałowym będą decyzje regulatorów i działania podejmowane właśnie przez KDPW.

Trzeba przejrzeć regulacje

Uczestnicy spotkania byli zgodni, że wprowadzanie nowych rozwiązań oraz przegląd i usuwanie ewentualnych barier regulacyjnych powinny być prowadzone bez zwłoki. Inaczej świat nam ucieknie.

— Badania IBM wskazują, że w 2016 r. 21 giełd prowadziło analizę wykorzystania blockchain, a już w ubiegłym roku — ponad 70. Poza tym powstaje dużo platform poza samą giełdą, pozwalających na pozyskiwanie kapitału — np. platforma, która działa w Wielkiej Brytanii, Finlandii i Chorwacji i przez którą również polskie firmy pozyskują finansowanie. Nie ma powodu, byśmy takiej platformy nie stworzyli dla naszychfirm w Polsce, wzorem innych giełd — tłumaczyła Izabela Olszewska, dyrektor zarządzająca GPW.

Przyznała, że GPW także pracuje nad zastosowaniem blockchain. Nie zdradziła szczegółów, bo propozycja nowych rozwiązań jest częścią nowej strategii giełdy, która wkrótce zostanie ogłoszona. Technologie oparte na blockchain rozwijają m.in. giełda australijska czy koreańska. Skutecznie sprawdzają się w krajach, gdzie rynek finansowy i kapitałowy były słabo rozwinięte — np. w Wenezueli.

— Na pewno jest to technologia bardzo pomocna w zbieraniu funduszy przez mniejsze przedsiębiorstwa. Są już firmy, które pomagają fintechom w wyszukiwaniu inwestorów na całym świecie. Finansowanie jest tu podobne do finansowania społecznościowego. My, jako giełda londyńska, także zamierzamy ją wykorzystać do wspierania małych firm w pozyskiwaniu finansowania — twierdził Michael Coletta, odpowiedzialny za technologię blockchain w London Stock Exchange Group.

Przyznawał, że także londyński rynek kapitałowy zadaje sobie pytanie, jak wprowadzić tę technologię, zachowując bezpieczeństwo obrotu.

— W pełni zgadzam się z tym, że blockchain ma ogromny potencjał rozwojowy. Ale dla nas również przy jego wprowadzaniu kluczowe jest bezpieczeństwo. Dlatego w tym roku powołaliśmy specjalny zespół, który będzie pracował zarówno nad rozwiązaniami, jak i regulacjami, i przygotuje raport ze swoich prac — podkreślał Marcin Pachucki, zastępca przewodniczącego KNF. I obiecał, że komisja wprowadzi nowe regulacje najwcześniej, jak to będzie możliwe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu