Bloger wymyślił przekierowanie

25-01-2013, 00:00

INFRASTRUKTURA TRANSPORTOWA

Ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi raczej nie udało się namówić kolejarzy do przełożenia piątkowego strajku na 29 lutego 2013 r. Resortowe niepowodzenie zaklajstrował propagandowo inną propozycją, nad którą myślał od kilku dni, zdając sobie sprawę z wizerunkowej klęski fotoradarowej.

Otóż z zaskoczenia oznajmił o zakończeniu prac nad błyskawicznym projektem zmiany ustawy o Krajowym Funduszu Drogowym (KFD).

Propozycja zakłada, że wszystkie dochody z budowanego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem, czyli z fotoradarów, zasilą budowę dróg. Pieniądze, które wpłyną w roku 2013, przekazane zostaną w 2014 na Krajowy Fundusz Drogowy i trafią na budowę dróg.

Co istotne, akceptuje to minister finansów Jacek Rostowski. Ta gra rocznymi terminami jest zrozumiała, jako że przecież w budżecie państwa 2013, który zostanie ukończony piątkowym głosowaniem Sejmu, przewidziane są w dziale transport i łączność dochody ponad 1,6 mld zł — głównie wpływy z mandatów karnych związane z wdrożeniem systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Nie są to pieniądze zaadresowane, lecz stanowią dochód wrzucany do wspólnego kotła.

A zatem ich przekierowanie na budowę dróg od razu w roku 2013 spowodowałoby oczywisty uszczerbek budżetu i jest niemożliwe. Chociaż… nie wątpimy w kreatywne zdolności księgowe ministra finansów, nie takie rzeczy w rozliczeniach budżetu z KFD już przechodziły.

Najciekawsze, że minister Sławomir Nowak uzasadnienie do ustawy rozesłał na swoim blogu. Obecnie jest to główne narzędzie zarządzania sprawami kraju przez członków gabinetu Donalda Tuska.

Główny wątek fotoradarowego uzasadnienia brzmi: „Aby zamknąć spekulacje, że celem budowy systemu fotoradarowego przez Inspekcję Transportu Drogowego jest wyłącznie zasilenie budżetu państwa…”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Bloger wymyślił przekierowanie