Blokada w BGŻ

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 08-08-2003, 00:00

Drugie podejście także okazało się nieudane. Banki zrzeszające znów nie dopuściły do emisji akcji, która miała dokapitalizować BGŻ. Kolejna próba sił za dwa tygodnie.

Wczoraj akcjonariusze Banku Gospodarki Żywnościowej mieli zdecydować o emisji 6,15 mln akcji, skierowanej do dotychczasowych udziałowców. Jednak banki zrzeszające i spółdzielcze, które mają 30 proc. akcji, drugi raz z rzędu zablokowały podjęcie tej uchwały. Zarząd BGŻ jest już mocno zaniepokojony tym patem. Współczynnik wypłacalności spółki spadł do 11 proc., a na koniec roku może obniżyć się do niecałych 9 proc.

— Emisja miała dać BGŻ dokapitalizowanie wysokości 200-300 mln zł, czego domaga się nadzór bankowy. Dlatego na kolejnym NWZA zaproponujemy podjęcie tej uchwały w tym samym kształcie — mówi Jacek Bartkiewicz, prezes BGŻ.

Walne odbędzie się 22 sierpnia, ale wniosek o jego zwołanie złożyły same banki zrzeszające. Chcą przeforsować równolegle uchwałę o emisji 7,4-26,3 mln walorów po cenie 1 zł, czyli równej wartości nominalnej. Miałoby to je uchronić przed utratą pozycji w BGŻ.

— Rada BGŻ pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu o emisji dającej spółce dokapitalizowanie i negatywnie — propozycję banków zrzeszających — mówi Elżbieta Chojna-Duch, członek rady BGŻ.

W opinii właściciela większościowego, taka emisja dawałaby przywilej tylko jednej grupie akcjonariuszy, gdy inni — np. wchodzący do BGŻ EBOR — musiałby obejmować walory po 40 zł.

— W dodatku emisja ta dawałaby dokapitalizowanie bankom zrzeszającym, gdyż natychmiast mogłyby dokonać przeksięgowania walorów z 1 zł na 26 zł, czyli po cenie, po jakiej obecnie większość walorów naszego banku figuruje w księgach zrzeszeń — mówi Jacek Bartkiewicz.

Dodaje, że gdyby doszło do tej uchwały, a MSP nie objęłoby walorów, to w skrajnym przypadku banki zrzeszające uzyskałyby 70-proc. udział w BGŻ. Dlatego udziałowcy mniejszościowi nie mają co liczyć na poparcie wniosku przez MSP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Blokada w BGŻ