Bloomberg: Rubel zyska najwięcej

Rosyjski rubel, meksykańskie peso oraz amerykański dolar znajdą się wśród walut, które dadzą zarobić w 2015 r., uważają ekonomiści, inwestorzy i stratedzy ankietowani przez agencję Bloomberg.

Do końca roku waluta Meksyku umocni się o 10 proc., w czym pomoże dobra koniunktura w będących głównym partnerem handlowym kraju USA, a Indeks Dolara zyska 3 proc., przewidują specjaliści. Dzięki oczekiwanemu odbiciu cen ropy najwięcej, bo aż 17 proc., zyskać powinien rubel, a o 5 proc. powinna umocnić się norweska korona. Według specjalistów słabe powinny pozostać jen i euro, w miarę jak stagnacja utrzymywać się będzie w strefie euro i Japonii. Aż o 29 proc. osłabić się powinno argentyńskie peso, a dolar nowozelandzki może stracić 5 proc.

Kolejny dobry rok powinien zanotować dolar, który już w ubiegłym roku był najlepszą spośród 31 głównych walut, monitorowanych przez Bloomberga. Według średniej prognoz Indeks Dolara powinien sięgnąć na koniec roku 94,6 punktu, co byłoby najwyższym pułapem od 2003 r. Wzrost gospodarczy sięgnie w tym roku 3 proc., co byłoby najlepszym wynikiem od 2003 r., a według traderów prawdopodobieństwo podwyżki stóp Fedu najpóźniej we wrześniu sięga aż 63 proc.

- Inwestorzy powinni skupiać się na różnicach, które rysują się w światowej gospodarce. Siłę dolara będzie można obserwować jeszcze przez większą część roku, jeśli nie dłużej – komentował Scott Mather, jeden z głównych zarządzających towarzystwa PIMCO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bloomberg: Rubel zyska najwięcej