Bloomberg: Trend boczny na EURUSD aż do marca

Aż do marcowych posiedzeń głównych banków centralnych może być ciężko o bodziec, który wyrwie ze stabilizacji notowania euro do dolara, prognozuje strateg Bloomberga Vassilis Karamanis.

W reakcji na podwyżkę stóp procentowych Fedu dolar wzmacnia się w czwartek do euro o 0,4 proc., po tym jak w bezpośredniej reakcji w środę odnotował podobną skalę umocnienia. Trudno to uznać za przełom, zważywszy, że wyniki posiedzenia EBC umocniły euro aż o 3,0 proc., czyli najmocniej od 2009 r. Zdaniem Vassilisa Karamanisa przynajmniej do marca powinna utrzymać się trwająca od 11 miesięcy stabilizacja notowań euro do dolara w przedziale 1,05-1,15 USD, a nawet ostatnio obserwowanym węższym pasie 1,05-1,11 USD.

Styczniowe posiedzenia banków centralnych rzadko bywają przełomowe, a EBC z decyzją w sprawie zmian w programach stymulacji gospodarki będzie chciał zaczekać do marca, kiedy dostępne nowe prognozy dotyczące inflacji i wzrostu gospodarczego, argumentuje specjalista. Tymczasem według rynku instrumentów pochodnych na stopy procentowe prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp Fedu na marcowym posiedzeniu nie przekracza 50 proc.

- Dla części inwestorów uwzględnienie w polityce podwyżki stóp Fedu może zająć więcej czasu, ponieważ nie mają oni pełnomocnictw do natychmiastowego działania – zauważa anonimowo trader, z którym rozmawiała agencja Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bloomberg: Trend boczny na EURUSD aż do marca