Blue chipy na szczycie, NewConnect na dnie

Warszawska giełda kontynuuje w czwartek dobrą passę, odrabiając dystans stracony wczoraj do indeksów z Europy Zachodniej.

WIG20zyskuje 0,6 proc., wyprzedzając rosnącego o pół proc. niemieckiego DAXa i poprawiając wczorajszy dwutygodniowy szczyt. Ze wzrostów znów wyłamuje się jednak rynek najmniejszych spółek NewConnect. Jego indeks pogłębia w południe historyczny dołek (-0,5 proc.). Wśród zaledwie trzech blue chipów, których notowania pozostają na minusie, znalazła się Bogdanka (-0,1 proc.). W pierwszych trzech miesiącach roku spółka wydobyła 2,03 mln ton węgla, porównywalnie z tym samym okresem poprzedniego roku.

Po wczorajszej największej od pięciu miesięcy zwyżce stabilizują się notowania KGHM (+0,1 proc.). Spółka szacuje, że nakłady na projekt Sierra Gorda ostatecznie nie przekroczą 3,9 mld USD. Dodatkowe oszczędności mogłyby zmniejszyć ich wartość o 200 mln USD. Wśród indeksów branżowych najsłabszy wynik notuje WIG Energia (+0,1 proc.), ciągnięty w dół przez najsłabiej spisujące się w WIG20 PGE (-0,8 proc.). Jak oblicza PSE Operator, zużycie energii elektrycznej wzrosło w marcu o 2,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2012 r.

Od dolnych ograniczeń pasm wahań z ostatnich tygodni odbijają się indeksy średnich spółek. mWIG40 rośnie o dwie trzecie proc., a sWIG80 zyskuje 0,2 proc. Do dalszego odrabiania strat z marcowego krachu nie palą się jednak papiery Polimeksu Mostostal (0,0 proc.). Wierzyciele zgodzili się na przedłużenie terminu uzyskania kolejnych 50 mln zł z emisji akcji. Prawie całe straty odrobiła jednak Trakcja (+6,8 proc.). Litewskie spółki zależne emitenta dostały kontrakt drogowy wart 121,5 mln zł.

Do ataku na historyczne maksima sprzed dwóch lat szykuje się Grupa SMT (+2,9 proc.). Emitent planuje wypracować w tym roku 13,5 mln zł zysku netto przy 200 mln zł przychodów. To odpowiednio o 91 proc. i 56 proc. więcej niż rok wcześniej. W pobliżu najwyższych poziomów od pięciu lat konsolidują się notowania Krynicki Recykling (-0,8 proc.). W tym roku spółka spodziewa się przychodów sięgających 40-45 mln zł. Chce obniżyć zobowiązania odsetkowe o 9 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Blue chipy na szczycie, NewConnect na dnie