BM BPH: początek sesji poprawi indeksy o ponad 2 proc.

Biuro Maklerskie Banku BPH
opublikowano: 04-01-2002, 09:05

Na sesji dzisiejszej powinna mieć miejsce kontynuacja wczorajszych zwyżek. Rynek powinien zwyżkować w pierwszej części sesji o około 2-2,5%. W drugiej części sesji możliwe jest osłabienie koniunktury. W dniu wczorajszym mieliśmy do czynienia z zaskakującym wzrostem rynku, w wyniku którego indeks WIG 20 przebił linię trendu spadkowego na poziomie około 1250 pkt.

Na sesji dzisiejszej powinna mieć miejsce kontynuacja wczorajszych zwyżek. Rynek powinien zwyżkować w pierwszej części sesji o około 2-2,5%. W drugiej części sesji możliwe jest osłabienie koniunktury.

W dniu wczorajszym mieliśmy do czynienia z zaskakującym wzrostem rynku, w wyniku którego indeks WIG 20 przebił linię trendu spadkowego na poziomie około 1250 pkt. Co prawda obroty nie były imponujące ale dynamika z jaką nastąpiło wybicie rynku i koncentracja zwyżek na największych spółkach wskazuje, ze mamy do czynienia z trwałą poprawa sytuacji i pokonaniem kanału trendowego. Należy sądzić, że powodów poprawy sytuacji na rynku było kilka. Po pierwsze, w najbliższych dniach powinny wpłynąć do OFE środki finansowe, które ze względu na przerwę świąteczna nie wpłynęły do końca grudnia ub. roku. Można szacować, że wpływy za miesiąc grudzień powinny być uzupełnione o około 300 mln zł. Po drugie dane o wzroście cen żywności za grudzień wskazują, że inflacja za ten miesiąc powinna być niska, a za cały 2001 rok powinna wynieść 3,6%. To wskazuje na duże prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP. Ponadto rząd sygnalizuje w dalszym ciągu zamiar spłaty zaległości ZUS względem OFE co będzie stanowiło podstawę do poprawy sytuacji na rynku w dłuższym terminie. Poprawie oceny rynku sprzyja także dobra sytuacja na giełdach zachodnich. Z tych powodów, rynek posiada potencjał wzrostu w dłuższym terminie. Skala zwyżki na sesji wczorajszej wskazuje, że była ona wynikiem koncentracji popytu przez grupę największych inwestorów. Jest to konsekwencja wzrostu roli funduszy emerytalnych na naszym rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Biuro Maklerskie Banku BPH

Polecane