BM BPH: rośnie kurs PKN Orlen

opublikowano: 05-04-2002, 12:28

Na dzisiejszej sesji zwraca uwagę znaczna poprawa notowań PKN Orlen S.A. Walor ten odnotował w trakcie ostatnich dwóch miesięcy istotny spadek (z poziomu 23,5 zł do 18 zł). Był on spowodowany zakończeniem zwiększania zaangażowania przed NWZA przez podmioty, które doprowadziły do zmian w gronie osób zarządzających Spółką. Zwiększenie udziału w kapitale PKN przez firmy związane ze Skarbem Państwa oraz praktycznie brak przedstawicieli inwestorów instytucjonalnych zmniejszyło zaufanie części inwestorów do PKN. Efektem było m.in. zmniejszenie zaangażowania przez depozytariusza GDR. Ostatni spadek z poziomu 19 zł do 18 zł był spowodowany obawami o spadek popytu na produkty paliwowe po nasileniu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Obecny poziom notowań PKN nie uwzględnia jednak pozytywnych czynników. Pozytywnie na wyniki PKN powinna wpłynąć wzrostowa tendencja na rynku ropy naftowej. Co prawda PKN nie wydobywa ropy, jednakże wzrost cen ropy pozytywnie wpływa na wycenę zapasów oraz najczęściej na wzrost marż rafineryjnych. Najprawdopodobniej dzisiejszy wzrost jest w dużej związany z uświadomieniem tego faktu przez inwestorów.

Ostatni spadek kursu zniósł 61,8% wzrostu ceny akcji PKN (od końca września do końca lutego). Poziom 18 zł stanowił silny poziom wsparcia. Obecnie istnieje prawdopodobieństwo wzrostu nawet do poziomu 20 zł (historycznie bardzo silny opór). Dzisiejszy wzrost obrotów wskazuje na możliwość pozytywnego scenariusza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BM BPH: rośnie kurs PKN Orlen