BM BPH: sesja na GPW powinna zacząć się wzrostami

Marek Druś
opublikowano: 16-10-2001, 08:46

Na początku dzisiejszej sesji należy oczekiwać wzrostów a w dalszej części sesji osłabienia rynku. Za wydarzenie wczorajszego dnia można uznać opublikowane przez GUS, po zakończeniu handlu na GPW, nadspodziewanie dobre dane o inflacji we wrześniu.

Na przebieg wczorajszej sesji główny wpływ miały czynniki typowo rynkowe oraz zachowanie giełd zachodnioeuropejskich. Wczoraj nasz rynek kontynuował rozpoczętą w piątek korektę ostatnich silnych wzrostów. Drugi z rzędu 50% spadek wartości obrotów akcjami spółek WIG’u 20 wskazuje na możliwość zakończenia spadków. Jednak z drugiej strony bardzo duża dynamika wzrostu obrotów oraz równie duża dynamika spadku obrotów obrazuje szczególną specyfikę ubiegło tygodniowych wzrostów. Ze względu na nadal duży przedział realizacji potencjalnych zysków przez część inwestorów potencjał dalszego spadku rynku jest istotny w horyzoncie bieżącego tygodnia. Sytuacja na giełdach światowych najprawdopodobniej w najbliższym okresie nie będzie dobra i będzie kontynuowana korekta poprzednich dwutygodniowych wzrostów. Wczorajsza wypowiedź Szefa Bundesbanku, członka rady ECB, że ataki na USA spowolnią wzrost gospodarczy w strefie Euro ujawnia nowy fundamentalny negatywny czynnik t średnio i długoterminowy dla rynków akcji. Spadek zapasów amerykańskich firm spadły w sierpniu mniejszy niż oczekiwano jest również kolejnym sygnałem ostrzegawczym dla inwestorów. Do środowego wystąpienia Alan’a Greenspana’a nie należy oczekiwać rozwiania obaw inwestorów i wzrostów na światowych rynkach. Lokalnym silnym pozytywnym czynnikiem są dane o wrześniowej inflacji. W związku z brakiem czynników kosztowych oraz słabnącym popytem inflacja we wrześniu wyniosłą jedynie 0,3% i w okresie 12 miesięcy spadła do 4,3% z 5,1% w sierpniu. Na koniec br. inflacja najprawdopodobniej będzie poniżej dolnej granicy celu inflacyjnego RPP. Tak więc szanse na istotna obniżkę stóp procentowych nawet o 200 b.p. w przyszłym tygodniu są duże. Na wczorajszym przetargu bonów skarbowych rentowność bonów 52-tygodniowych spadła o ,46 p.proc do 12,444%. tak więc rynek oczekuje obniżki. należy oczekiwać, że również rynek akcji zareaguje pozytywnie na spodziewaną obniżkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu