Czytasz dzięki

Boeing wznowił produkcję 737 Max

  • PAP
opublikowano: 28-05-2020, 05:56

Amerykański koncern lotniczy Boeing poinformował w środę, że wznowił produkcję samolotu pasażerskiego 737 Max. Maszyny tego typy zostały uziemione na całym świecie po dwóch katastrofach, w których zginęło łącznie 346 osób.

Nie wiadomo jednak, kiedy 737 Max będą mogły wrócić do eksploatacji. Boeing będzie musiał uzyskać na to zgodę władz lotnictwa cywilnego po dokonanych modyfikacjach, w szczególności w oprogramowaniu przeciwdziałającym przeciągnięciu (system MCAS).

Boeing 737 Max w fabryce Boeinga w Renton w stanie Waszyngton
Zobacz więcej

Boeing 737 Max w fabryce Boeinga w Renton w stanie Waszyngton fot. REUTERS/Lindsey Wasson/File Photo/Forum

Amerykański koncern ma nadzieję, że taką zgodę otrzyma jeszcze w połowie tego roku. Jak poinformował w środę, w głównym zakładzie w Renton w pobliżu Seattle wznowił produkcję 737 Max, zawieszoną na początku roku, na razie na niewielką skalę, ale - jak zapewnił Boeing - "wdrażając kilkanaście inicjatyw mających na celu poprawę bezpieczeństwa i jakości".

Dla Boeinga model 737 Max stanowił ponad dwie trzecie portfela zamówień.

W marcu 2019 roku, po katastrofach w Indonezji i Etiopii, w których zginęło łącznie 346 osób, na całym świecie 737 Max zostały uziemione. Przyczyną obu katastrof było najprawdopodobniej wadliwe oprogramowanie kontrolujące system MCAS.

Jak zauważa AFP, 737 Max to jedyny produkt Boeinga, który może konkurować z A320neo i A220 - dwoma modelami europejskiego rywala - Airbusa.

Problemy amerykańskiego producenta samolotów pogłębił dodatkowo kryzys związany z pandemią koronawirusa. Koncern ograniczył produkcję i zapowiedział redukcję zatrudnienia o około 10 proc. Oznacza to, że pracę może stracić ok. 16 tysięcy osób. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane