BofA Merrill Lynch: Bitcoin jest podobny do złota

Zwyżki notowań wirtualnej waluty to nie bańka spekulacyjna, napisali w pierwszym raporcie poświęconym bitcoinowi analitycy banku BofA Merrill Lynch.

Zobacz więcej

Wizerunek Bitcoina. Fot. Bloomberg.

Wartość godziwa waluty to 1300 USD, co daje jej ok. 20 proc. potencjał zwyżkowy, wynika z najnowszego raportu BofA Merrill Lynch, do którego dotarł tygodnik Barrons. To podejście kontrastujące z ostatnimi wypowiedziami byłego szefa Fedu Alana Greenspana, który ocenił, że zwyżki notowań bitcoina to typowa bańka spekulacyjna. Zdaniem BofA Merrill Lynch waluta może pełnić funkcję podobną do złota.

„Bitcoin oferuje znaczące korzyści z punktu widzenia alokacji aktywów. Podobnie jak w przypadku złota jego notowania wykazują ujemną korelację z notowaniami tradycyjnych aktywów” – napisano w raporcie.

Ich zdaniem inwestorów zniechęcać nie powinna ogromna zmienność notowań waluty. Dzienne zmiany notowań od momentu jej powstania sięgały średnio 10 proc. To zdaniem banku skutek spekulacyjnego charakteru rynku, niskiej płynności i wchodzenia na rynek licznych grup inwestorów zwabionych jego potencjałem.

„Bitcoin może awansować do roli konkurenta tradycyjnych dostawców przelewów pieniężnych” – oceniają analitycy BofA Merrill Lynch.

Jego zaletą jest to, że wyeliminowałby konieczność angażowania w transakcję izb rozliczeniowych i instytucji finansowych w roli pośrednika. Jak obliczają specjaliści BofA Merrill Lynch, wartość rynkowa wszystkich bitcoinów w obiegu wynosi 12 mld USD. To wielkość porównywalna z kapitalizacją oferującej przelewy pieniężne firmy Western Union, która sięga 9 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Blogs.barrons.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BofA Merrill Lynch: Bitcoin jest podobny do złota