BofA ML: Polska piąta wśród gospodarek rynków wschodzących

ISBNews
opublikowano: 24-06-2015, 12:13

Polska awansowała w rankingu najsilniejszych gospodarek rynków wschodzących na 5. z 7., wyprzedzając Indie i Meksyk, poinformowali analitycy Bank of America Merrill Lynch.

Na podium, wśród najsilniejszych gospodarek rynków wschodzących znalazły się Chiny, Korea i Indonezja. Rosja spadła na 4. miejsce z 2. przed rokiem. Ranking objął 56 krajów.

"O awansie Polski zdecydował przede wszystkim zdrowy rozwój gospodarczy; BofA Merrill Lynch podtrzymuje swoją prognozę wzrostu PKB w Polsce na poziomie 3,5% w tym roku" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi "GEMs Economic Viewpoint".

BofA Merrill Lynch przygotował zestawienie na podstawie analizy 4000 różnych wskaźników, w tym związanych ze wzrostem PKB, poziomem inwestycji, inflacją i polityką pieniężną, bilansem płatniczym i handlem międzynarodowym, deficytem budżetowym i długiem publicznym czy z krajową akcją kredytową i kondycją sektora bankowego.

Bank inwestycyjny podkreśla, że perspektywy dla Polski wyglądają szczególnie dobrze na tle świata - kilka dni temu BofA Merrill Lynch obniżył swoje prognozy dla globalnego wzrostu gospodarczego na 2015 r. do 3,2% z 3,6%.

Polska znalazła się w gronie trzech państw o najniższej inflacji na świecie (po Bułgarii i Chorwacji) - BofA Merrill Lynch prognozuje, że w tym roku inflacja CPI w Polsce wyniesie -0,6%.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane