BofA ML: Straty na franku równe zyskom z ropy

Wpływ wyższych kosztów obsługi frankowych kredytów hipotecznych na polski PKB zostanie w tym roku zniwelowany przez niższe ceny ropy, ocenia Bank of America Merrill Lynch.

Odrobienie przez złotego większości strat z grudniowej wyprzedaży znacząco ogranicza potencjał umocnienia krajowej waluty, ocenia w poniedziałkowym raporcie bank BofA Merrill Lynch. Złotego wspierać będzie ulga, jaką rachunkowi obrotów bieżących przyniesie spadek cen ropy naftowej. Tymczasem negatywny wpływ skoku notowań franka na koszty obsługi kredytów hipotecznych wyrażonych w szwajcarskiej walucie pozostaje pod kontrolą i będzie zmniejszony przez obniżkę oprocentowania na szwajcarskim rynku międzybankowym.

„Przybliżone szacunki wskazują na wzrost kosztów obsługi kredytów frankowych przez ich statystycznych posiadaczy o równowartość 13 proc. ich dochodów rozporządzalnych. To z pewnością znaczący efekt, jednak będzie on skoncentrowany na grupie najlepiej zarabiających, podczas gdy cała gospodarka zyska na obniżce globalnych cen ropy. Per saldo oczekujemy, że oba efekty się zniosą” – napisano w raporcie.

BofA Merrill Lynch nie widzi zagrożeń dla wzrostu gospodarczego w Polsce. Mimo to potencjał umocnienia złotego ograniczają oczekiwane obniżki stóp procentowych NBP (na koniec roku główna stopa powinna sięgnąć 1,5 proc.) oraz ryzyko związane z wyborami parlamentarnymi. Bank podniósł prognozę krajowego wzrostu na ten rok z 3,3 proc. do 3,5 proc., a na przyszły z 3,4 proc. do 3,7 proc. Uzasadnił to zdecydowanymi zapowiedziami złagodzenia polityki pieniężnej w strefie euro, co powinno wesprzeć eksport krajów Europy Środkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BofA ML: Straty na franku równe zyskom z ropy