BofAML: Ceny złota sięgną 1400 USD

opublikowano: 24-08-2017, 11:57
aktualizacja: 24-08-2017, 13:03

Dzięki spadkowi długoterminowych stóp procentowych oraz braku reform za oceanem notowania złota wyjdą na czteroletni szczyt, zapowiada bank BofAML.

Od początku roku notowania złota w dolarze wzrosły o 11,8 proc., sięgając w czwartek 1286 USD za uncję, w czym pomogło osłabienie amerykańskiej waluty, problemy administracji Donalda Trumpa oraz napięcia wokół Korei Północnej. Rajd w notowaniach kruszcu będzie trwać, a na początku przyszłego roku ceny sięgną 1400 USD za uncję, uważa szef analiz rynków surowcowych w BofAML Francisco Blanch, z którym rozmawiała agencja Bloomberg. Jego zdaniem punkt zwrotny w cyklach ekonomicznych po obu stronach Atlantyku umocni euro wobec dolara, a skutkiem będzie wyższa wycena złota w amerykańskiej walucie.

Fed nie zaostrza polityki tak szybko, jak oczekiwano, prowadząc do zwyżek rentowności obligacji krótkoterminowych i jednoczesnej stagnacji w rentownościach długoterminowych papierów USA. Jednocześnie EBC przymierza się do ograniczenia skupu aktywów, uzasadnia specjalista. Dodatkowo za sprawą problemów wewnętrznych administracji Donalda Trumpa nie widać postępów w mogących przyspieszyć wzrost gospodarczy reformach.

- Efektem jest silne euro oraz marazm w długoterminowych stopach procentowych w USA, a to czynniki sprzyjające złotu. Tymczasem EBC przechodzi do zaostrzania polityki mimo braku rozwiązania problemów strukturalnych strefy euro, a to każe sądzić, że po ustanowieniu dołków sprzed kilu miesięcy złoto weszło we wzrostową fazę cyklu – zauważa Francisco Blanch.

Od początku tygodnia notowania złota konsolidują się tuż pod dziewięciomiesięcznym szczytem z ubiegłego piątku, a przełamanie psychologicznej bariery na wysokości 1300 USD za uncję prawdopodobnie doprowadziłoby do kolejnej fali umocnienia kruszcu. Dalsze zwyżki obstawiają profesjonalni zarządzający, których długa pozycja netto na rynku złota jest już największa od października ubiegłego roku. W kruszec wierzy Ray Dalio, zarządzający największym funduszem hedgingowy świata i założyciel firmy Bridgewater Associates, według którego inwestorzy powinni lokować w złocie aż 10 proc. aktywów.

Wśród instytucji zapowiadających dalsze umocnienie złota znalazł się rosyjski bank VTB Capital, według którego jeszcze przed końcem roku złoto podrożeje do 1400 USD za uncję. Notowania kruszcu wesprą napięcie wokół Korei Północnej, popyt ze strony Indii i Chin, a także korekta na giełdzie nowojorskiej oraz niska inflacja w USA, która zmniejsza prawdopodobieństwo dalszego zaostrzania polityki przez Fed, powiedział w rozmowie z Bloombergiem Jewgienij Ananiew z VTB Capital. Mimo to nie wszyscy specjaliści postrzegają perspektywy rynku złota w różowych barwach. Zdaniem Georgette Boele, strateżki ABN Amro, dane z USA poprawią się, wspierając dolara i szkodząc złotu, FED wróci do szybszego od oczekiwań zaostrzania polityki, a napięcie wokół Korei ustąpi, co sprowadzi ceny złota bliżej pułapu 1200 USD za uncję.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu