Bogdanka wspomina o 190 mln zł zysku

KL
opublikowano: 18-05-2010, 00:00

Zarząd Bogdanki jest zadowolony z pierwszego kwartału. Może uda się powtórzyć ubiegłoroczne rezultaty.

Zarząd Bogdanki jest zadowolony z pierwszego kwartału. Może uda się powtórzyć ubiegłoroczne rezultaty.

Lubelski Węgiel Bogdanka pochwalił się jedną z najwyższych w branży efektywnością wydobycia węgla. Przełożyło się to również na niezłe wyniki finansowe. Przychody wzrosły o ponad 20 proc., do 294 mln zł, a zysk netto wzrósł o 11,53 proc., do 52,77 mln zł. To sprawiło, że zarząd patrzy w przyszłość bardziej optymistycznie niż kilka miesięcy temu, kiedy mówił, że wyniku z 2009 r. nie da się powtórzyć (wynosił 191 mln zł).

— W tym momencie wydaje się, że w tym roku możemy się znaleźć w okolicach ubiegłego roku, jeśli chodzi o zysk netto — powiedział Mirosław Taras, prezes LW Bogdanka.

Dodał jednak, że spółka nie zamierza podawać prognoz, ponieważ sytuacja rynkowa wciąż jest niestabilna. Spółka znacznie zwiększyła sprzedaż węgla, rentowność jednak nieco spadła.

— Dynamika wzrostu kosztów jest wyższa niż dynamika wzrostu przychodów i wyników. Zwiększyliśmy zatrudnienie, co zwiększyło także koszty — mówi prezes.

Bogdanka, mimo wcześniejszych zapowiedzi zawartych w prospekcie emisyjnym, prawdopodobnie nie zwiększy w przyszłym roku wydobycia. Wynika to z opóźnień inwestycji. Budowa Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla opóźnia się z powodu procesu odwoławczego. Prezes poinformował, że Krajowa Izba Odwoławcza zakończyła postępowanie i wskazała Mostostal Warszawę na wykonawcę zakładu. Budimex odwołał się od tej decyzji, ale spółka spodziewa się, że wniosek wkrótce zostanie oddalony, a umowa podpisana. Mimo tego opóźnienia nie jest jednak zagrożony cel strategiczny — czyli podwojenie wydobycia węgla do 2014 r., a tym samym podwojenie udziałów rynkowych.

Mirosław Taras nie spodziewa się, by ceny węgla miały wzrosnąć w najbliższym czasie. Według niego, może to nastąpić najwcześniej w połowie przyszłego roku. Dodał, że sytuacja na rynku węgla w Polsce poprawiła się, a rosyjski surowiec nie jest już tak konkurencyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy