Bohaterowie giełdy błysną wynikami

Kamil Koprowicz
opublikowano: 07-08-2012, 00:00

Cztery spółki z GPW, których notowania urosły od początku roku przynajmniej o połowę, powinny to potwierdzić wynikami za drugi kwartał

Apator, Eko Eksport, Grajewo i Zetkama — akcje tych spółek mają w tym roku bardzo dobrą passę. Są spore szanse na kontynuację zwyżek, bo według prognoz analityków, cała czwórka poprawiła rezultaty w minionym kwartale.

Zyskali na drewnie

Kurs Pfleiderer Grajewo, producenta materiałów dla przemysłu meblarskiego, wzrósł o 98 proc. od końca grudnia. Analitycy DM BZ WBK oczekują, że spółka będzie jedną z gwiazd sezonu wyników.

Producent płyt wiórowych ma zwiększyć sprzedaż co prawda tylko o 3 proc., do 408,1 mln zł, ale poprawa EBITDA i zysku netto powinna być dużo większa. Wynik operacyjny powiększony o amortyzację ma wzrosnąć o 22 proc., do 52,6 mln zł, a zysk netto sześciokrotnie, do 9,7 mln zł.

— Wynikom sprzyjała dobra koniunktura na rynku rosyjskim i niski kurs złotego. Ponadto obniżka cen drewna pozwoli firmie poprawić marże na poziomie operacyjnym — mówi Maciej Marcinowski, analityk DM BZ WBK. Wyniki producenta płyt wiórowych powinny — mimo wcześniejszych zwyżek — przełożyć się na kurs.

— Dalsza poprawa wyników powinna znaleźć odbicie w lepszych notowaniach Grajewa na giełdzie. Ewentualne kolejne doniesienia o sprzedaży aktywów w Rosji również miałyby pozytywny wpływ na kurs — dodaje Maciej Marcinowski.

Rentowny Wschód

Wiele powodów do zadowolenia mają w tym roku akcjonariusze Apatora, producenta aparatury pomiarowej i łącznikowej, którego notowania podskoczyły o ponad 50 proc. Zdaniem analityków, to nie koniec.

— Kurs Apatora nie zdołał przełamać poziomu 27,40 zł, jednak pokonanie tej barieryjest możliwe w kolejnych tygodniach. Apator zyskuje na bardzo dobrej sprzedaży na rynku rosyjskim i w Niemczech. Za wschodnią granicą rząd nakazał wymianę liczników, co generuje dodatkowy popyt — mówi Renata Miś, analityk Infinity8. Według prognoz Trigon DM, Apator ma szansę na 160 mln zł przychodów w drugim kwartale, co oznacza wzrost o jedną trzecią. Zysk netto ma się powiększyć o 46 proc., do 15,3 mln zł, a EBITDA o połowę, do 25,8 mln zł.

— Wyniki Apatora powinny być zbliżone do osiągniętych w I kwartale. Przy utrzymaniu tego trendu tegoroczne prognozy zostaną przekroczone — czytamy w raporcie analityków Trigon DM. Zarząd Apatora oczekuje 580 mln zł przychodów w tym roku i 70-75 mln zł zysku netto.

Wiosną jest lepiej

Kolejną spółką, która od początku roku bardzo dobrze radzi sobie na GPW, jest Eko Export. Akcje producenta mikrosfery, wykorzystywanej m.in. w energetyce, budownictwie i przemyśle samochodowym, zdrożały ponad dwukrotnie. Analitycy DM BDM spodziewają się trzycyfrowej dynamiki wyników za drugi kwartał.

Według prognozy zysk spółki ma wynieść 2,9 mln zł, wobec 0,4 mln zł rok temu. Przychody mają wzrosnąć do 10 mln zł z 4 mln zł w drugim kwartale 2011 r. Według DM BDM, wiosna przyniosła sezonową poprawę wyników działalności firmy, ze względu na łatwiejszy dostęp do mikrosfery. Ich zdaniem, dalsze notowania będą zależały od wydźwięku komunikatów płynących ze spółki.

Pomogą stabilne rynki

Dobra seria Zetkamy trwa już półtora roku. Wzrost kursu to w dużej mierze konsekwencja solidnych fundamentów i ciekawych perspektyw poprawy wyników. Te za drugi kwartał powinny być wyraźnie lepsze niż rok temu. DM BDM szacuje, że przychody zwiększą się o jedną piątą, do 73,9 mln zł, EBITDA o 40 proc., do 11,3 mln zł, a zysk netto o 81 proc., do 6,9 mln zł.

Producenta armatury przemysłowej dobrze oceniają też specjaliści BM BGŻ. Ich zdaniem, papiery firmy są warte 48,1 zł. Specjaliści BM BGŻ oczekują wzrostu kursu Zetkamy do 48,1 zł. To o 29 proc. więcej, niż akcje kosztują na GPW. Najświeższa rekomendacja brzmi „kupuj”.

— Zetkama może okazać się jedną z niewielu spółek, które w dłuższym terminie będą poprawiać zarówno przychody, jak i rentowność. Grupa sprzedaje niemal 70 proc. produkcji za granicą, większość eksportu trafia do gospodarek powszechnie uważanych za stabilne (Niemcy, Holandia, Wielka Brytania) — uważają analitycy BM BGŻ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bohaterowie giełdy błysną wynikami