BOJ przestał być "gołębi"!

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 20-12-2022, 09:48
aktualizacja: 20-12-2022, 09:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dzisiejsza decyzja Banku Japonii jest chyba największą niespodzianką tego miesiąca.

Jest też to dowód na to, że tamtejsi decydenci zaczynają dostrzegać problem jakim jest prowadzona ultra-luźna polityka monetarna w kontekście rosnącej inflacji. Zmiana parametrów programu kontroli krzywej rentowności obligacji (YCC) to pierwszy etap do rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych, chociaż prezes Haruhiko Kuroda wyraźnie temu dzisiaj zaprzeczał. I tak górny poziom bandy dla rentowności 10-letnich obligacji to obecnie 0,50 proc. (do tej pory było to 0,25 proc.), co w pewnym sensie jest ekwiwalentem podwyżki stóp procentowych o 25 punktów baz.

Decyzja BOJ doprowadziła dzisiaj do gigantycznego umocnienia japońskiego jena i sporego zamieszania na rynkach w Azji. Nadal słabe rynki akcji przekładają się na dalsze podbicie dolara na szerokim rynku. Pośród G-10 poza rekordowo silnym jenem kosmetyczne umocnienie notują tylko frank i funt. Najsłabsze są waluty Antypodów i korony skandynawskie. Dzisiaj w centrum uwagi (poza spływającymi komentarzami do dzisiejszego ruchu BOJ) będą dane nt. sprzedaży detalicznej w Kanadzie o godz. 14:30. Wcześniej, bo o godz. 14:00 opublikowana zostanie decyzja Banku Węgier.

USDJPY - co dalej po silnym spadku?

Gwałtowny spadek USDJPY sprowadził notowania na powrót poniżej linii trendu spadkowego. Jednocześnie jednak weszliśmy w ważną strefę wsparcia 131,20-132,50, która ma szanse się obronić. Po chwilowym szoku rynki powinny odreagować, zwłaszcza, że formalna retoryka Banku Japonii po dzisiejszych zmianach w programie YCC pozostała "gołębia". Oczywiście w perspektywie kolejnych miesięcy rynki będą oczekiwały po BOJ dalszych zmian w YCC i rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp, co będzie podbijać jena, ale w kontekście zbliżającej się końcówki roku, raczej nie będzie to teraz najważniejsze.

Wykres dzienny USDJPY

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane