BoJ znów luzuje, dziś decyzja Fed

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 13-03-2012, 09:10

Bank Japonii nieco nieoczekiwanie po raz kolejny zwiększył skalę interwencji na rynku finansowym, decydując się na pożyczki dla sektora bankowego i zakup aktywów.

Decyzja Banku Japonii jest tak naprawdę jedynie preludium do bogatej listy wydarzeń zaplanowanych na ten tydzień. Dziś decyzja Fed oraz dane z Niemiec i USA.

Bank Japonii zwiększy skalę interwencji

Pomimo ostatniego osłabienia jena względem dolara i euro presja na Bank Japonii nie maleje. Ożywienie w kraju kwitnącej wiśni nie jest tak szybkie jak oczekiwano, a ceny (pomimo wysokich cen surowców) nie rosną. W tej sytuacji BoJ systematycznie zwiększa skalę luzowania ilościowego i dziś zdecydował o zaoferowaniu nowych pożyczek dla sektora bankowego na kwotę biliona jenów oraz o zwiększeniu funduszu na zakup ryzykownych aktywów o 500 mld jenów. Podtrzymanie trwających od początku lutego wzrostów na parze USDJPY będzie jednak wymagało nie tylko decyzji BoJ, ale utrzymania się koniunktury na rynkach globalnych – tam zaś ostatnie dni przynoszą sporo niezdecydowania. Tak więc rozstrzygnięcia na takich rynkach jak S&P500 może nie pozostać bez wpływu na notowania jena.

Dziś posiedzenie Fed…

Wydarzeniem tygodnia jest dzisiejsze posiedzenie Fed. O tym, że po artykule WSJ stało się ono znacznie bardziej interesujące pisaliśmy we wczorajszym komentarzu. Jeszcze raz podkreślimy, iż dynamika amerykańskiej gospodarki w konfrontacji z wysokimi cenami ropy nie daje podstaw do rozluźnienia monetarnego, ale Ben Bernanke przyzwyczaił nas do tego, iż nigdy nie powinniśmy być zaskoczeni decyzją o ekspansji. Ze względu na zmianę czasu w USA decyzję poznamy o 19.15.

…oraz dane z Niemiec i USA…

W dniu dzisiejszym poznamy kilka ciekawych publikacji danych makro. W Niemczech opublikowany zostanie wskaźnik ZEW (11.00, konsensus +10 pkt.), który będzie pierwszym sygnałem kształtowania się koniunktury w największej gospodarce Europy w marcu. W ostatnich dwóch miesiącach wskaźnik ten dynamicznie rósł, co później było potwierdzane indeksem Ifo (uważanym za bardziej wiarygodny), choć w lutym wzrosty te nie były potwierdzone wskaźnikiem PMI, który z kolei zanotował spadek. W odróżnieniu jednak od sytuacji z początku roku, tym razem rynek oczekuje poprawy i sam wzrost nie musi przełożyć się pozytywnie na rynek, podczas gdy spadek odczytu ZEW z pewnością zostałby negatywnie zinterpretowany.

W USA o 13.30 poznamy dane o sprzedaży detalicznej i mogą one również mieć niemałe znaczenie dla notowań, szczególnie na rynkach akcji (z przełożeniem na rynek złotego). Roczna dynamika sprzedaży maleje nieprzerwanie od września i w styczniu wyniosła już tylko 5,5% w ujęciu nominalnym. Warto zwrócić uwagę, iż nawet jeśli sprzedaż wzrośnie tak jak oczkuje rynek (o 1% m/m), roczna dynamika znów spadnie (do 5,4%).

…i inflacja w Polsce

W Polsce o 14.00 opublikowane zostaną dane o inflacji za luty. Spodziewamy się odczytu na poziomie 4,3%, czyli wyżej od rynku (4,1%), co przy założeniu utrzymania się względnie dobrych nastrojów na rynku mogłoby zostać pozytywnie odebrane przez złotego. Należy jednak pamiętać o tym, iż przy okazji publikowania danych za luty GUS dostosowuje system wag (rewidując również odczyt za styczeń), co powoduje nie tylko większą niepewność co do odczytu za luty, ale także może zmieniać oczekiwaną ścieżkę inflacji na ten rok.

Na wykresach:

USDJPY, H1 – wiele wskazuje na to, że rynek USDJPY obudził się z wielomiesięcznego snu zimowego; trend wzrostowy trwa tutaj już ponad miesiąc i na razie nie ma symptomów jego wyczerpania; wyraźne wsparcie rysuje się na poziomie 81,90, kolejnym jest naturalnie linia trendu wzrostowego, którą byki skutecznie wybroniły w ubiegłym tygodniu

OIL, H4  – o ropie jest w ostatnich dniach nieco ciszej, ale to nie znaczy, że byki są na tym rynku już w odwrocie; kupujący w ostatnich dniach powoli ciągną cenę w górę w ramach być ruchu, który może być ostatnią falą wzrostową 5-falowej struktury 

Copper, H4 – na Wall Street niezdecydowanie objawia się testowaniem szczytów, tymczasem na rynku miedzi od kilku tygodnia rysuje się formacja trójkąta; wybicie z niej może zdecydować o dalszym rozwoju sytuacji na tym rynku w nieco dłuższym terminie; na chwilę obecną cena jest bliżej górnego ograniczenia (nieco powyżej 8600 USD) niż dolnego ograniczenia (8175 USD) kanału

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane