Boliwia wstąpiła do MERCOSUR

DI, PAP
opublikowano: 08-12-2012, 08:20

Prezydent Boliwii Ewo Morales podpisał w piątek formalny wniosek o wstąpieniu jego kraju do Wspólnego Rynku Południa (MERCOSUR). Boliwia stanie się szóstym państwem członkowskim tego największego bloku gospodarczego Ameryki Południowej.

Prezydenci państw członkowskich oraz stowarzyszonych spotkali się na XLIV Szczycie MERCOSUR w stolicy Brazylii, Brasilii. Po złożeniu podpisu przez Moralesa dokument podpisali prezydenci państw członkowskich: Urugwaju - Jose Mujica, Argentyny - Cristina Fernandez de Kirchner oraz gospodyni spotkania, prezydent Brazylii Dilma Rousseff. Na szczycie zabrakło prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, który powrócił właśnie do kraju z Kuby po tygodniowej terapii i przedstawiciela zawieszonego w prawach członka MERCOSUR Paragwaju.

Po uroczystości Dilma Rousseff stwierdziła że "podpisanie przez Boliwię protokołu wstąpienia do MERCOSUR stanowi kolejny krok ku integracji Ameryki Południowej".

Jose Mujica obiecał z kolei przeprowadzenie formalności w jak najszybszym tempie ponieważ – jak powiedział - organizacji "brakuje udziału rdzennych ludów". Mujica nawiązał w ten sposób do etnicznej mozaiki Boliwii, w której dominują Indianie. Stanowią oni ponad 60 proc. ludności kraju a sam Evo Morales pochodzi z ludu Ajmarów).

Aby Boliwia stała się pełnoprawnym członkiem organizacji parlamenty wszystkich krajów członkowskich muszą ratyfikować zawartą umowę. Od tej pory jednak Boliwia nabyła już prawo do zabierania głosu na spotkaniach MERCOSUR.

Evo Morales przekonywał, że dzięki przystąpieniu do MERCOSUR rynek regionalny się poszerzy, co chronić będzie gospodarki przed skutkami kryzysu: "Przekonaliśmy się, że nie jest tak ważne zależeć od rynków Europy, Chin, czy USA. Ważne jest poszerzanie rynku regionalnego, jest to najlepsza gwarancja uniknięcia jakiegokolwiek kryzysu gospodarczo-finansowego, który może nadejść z innych kontynentów."

Z chwilą przystąpienia Boliwii do bloku łączny PKB państw członkowskich osiągnie prawie 10 bln dolarów a liczba ich mieszkańców wzrośnie do prawie 300 mln (Boliwię zamieszkuje ponad 11 mln osób).

Decyzja Moralesa doprowadzi do pewnego przemeblowania w regionie. Boliwia należy już bowiem do Paktu Andyjskiego (Andyjski Wspólny Rynek), z którego - według oficjalnego stanowiska - nie zamierza wystąpić. Może to być jednak zasłona dymna, bowiem jeszcze w listopadzie Morales publicznie porównywał obie organizacje z wyraźnym wskazaniem na MERCOSUR. Podkreślał, że państwa zrzeszone w MERCOSUR nie mają - co dla niego stanowi zaletę - podpisanych umów o wolnym handlu z USA (natomiast należące do Paktu Andyjskiego Kolumbia i Peru związane są taką umową ze Stanami Zjednoczonymi).

MERCOSUR powiększył się już w tym roku o Wenezuelę, która czekała na członkostwo 6 lat. Główną przeszkodę stanowił paragwajski parlament niegodzący się na ratyfikację umowy. W efekcie decyzję o przyjęciu Wenezueli podjęli prezydenci Argentyny, Brazylii i Urugwaju pod nieobecność Paragwaju, zawieszonego w przez pozostałych członków w efekcie uznanego za niedemokratyczny impeachmentu prezydenta Fernando Lugo.

Nad przystąpieniem do MERCOSUR zastanawia się także Ekwador. Prezydent Rafael Correa zadeklarował w piątek, że jego kraj wciąż analizuje skutki, jakie jego gospodarce opartej na dolarze może przynieść ewentualne wejście do bloku. Correa zapowiedział podjęcie decyzji w pierwszym trymestrze przyszłego roku, czyli prawdopodobnie w czasie kampanii przed wyznaczonymi na 17 lutego wyborami prezydenckimi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Boliwia wstąpiła do MERCOSUR