Bomba wyborów niedługo w górę

opublikowano: 21-10-2013, 00:00

Do wyborów do Parlamentu Europejskiego (PE) siedem miesięcy, odbędą się w całej UE w wydłużony weekend 22-25 maja 2014 r., od czwartku do niedzieli.

Dzień każde państwo wybiera zgodnie z wewnętrznymi przepisami. W Polsce zagłosujemy w niedzielę 25 maja, ale może i w sobotę 24 maja — decyzję o ewentualnym rozciągnięciu na dwa dni podejmuje organ zarządzający dane wybory, czyli w tym wypadku prezydent Bronisław Komorowski.

O nerwówce krajowej, konstruowaniu i rozsypywaniu się kolejnych kanap wyborczych piszemy regularnie. Ten tydzień może zaowocować zaś istotnym rozdaniem unijnym. W czwartek 24 października, kilka godzin przez szczytem Rady Europejskiej, zbiera się pod Brukselą wierchuszka Europejskiej Partii Ludowej (EPL), czyli szeroko rozumianej chadecji. Ta opcja trzyma unijne lejce, chociaż wśród 28 szefów państw/rządów uczestniczących w szczytach należy do EPL już tylko 13 premierów, a reszta to socjaliści, konserwatyści i liberałowie.

Wiodąca siła UE staje przed problemem znalezienia liderów na następną pięciolatkę. Instytucjonalnych, bo nieformalny prymat pani kanclerz Niemiec to oczywistość. Najpilniejsze do obsadzenia jest przewodnictwo samej EPL, po zmarłym Wilfriedzie Martensie z Belgii. Po unijnych korytarzach snuje się kandydatura… Jerzego Buzka, który do takich wyłącznie ozdobnych funkcji nadaje się idealnie, natomiast nigdy nie powinien mieć w ręku realnej decyzyjności. Ale tym razem jest bez szans, bo chadecja rozmaitych emerytów ma cały zastęp, a poza tym po starciu w sprawie OFE jego kandydatura nie przeszłaby przez usta Donaldowi Tuskowi. Gdy cztery lata temu forsował Jerzego Buzka na przewodniczącego PE (na pół kadencji) — odczuwali wzajemną interesowną namiętność, a dzisiaj została im tylko tolerancja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bomba wyborów niedługo w górę