Bonifikaty równają w górę

opublikowano: 18-02-2019, 22:00

Mieszkania na gruntach państwowych będą miały przy uwłaszczeniu warunki nie gorsze, niż oferują samorządy.

Weszła w życie nowelizacja ustawy, która dostosowała wysokość bonifikaty na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność na gruntach skarbu państwa do wysokości bonifikaty określonej przez samorządy. Wcześniejsza wersja ustawy była mniej korzystna dla właścicieli mieszkań.

Za sprawą nowelizacji wojewoda niezwłocznie podwyższy wysokość bonifikaty dla
gruntów skarbu państwa do wysokości, jaką dla danego obszaru przyjął samorząd —
tłumaczy Konrad Młynkiewicz, dyrektor działu prawa administracyjnego kancelarii
Sadkowski i Wspólnicy.
Zobacz więcej

ZMIANY:

Za sprawą nowelizacji wojewoda niezwłocznie podwyższy wysokość bonifikaty dla gruntów skarbu państwa do wysokości, jaką dla danego obszaru przyjął samorząd — tłumaczy Konrad Młynkiewicz, dyrektor działu prawa administracyjnego kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Państwo jak samorząd

Zgodnie z obecnym brzmieniem tzw. ustawy przekształceniowej, w przypadku wniesienia jednorazowej opłaty za przekształcenie gruntu, stanowiącego własność skarbu państwa, przysługuje bonifikata w wysokości 60 proc. Dodatkowym warunkiem, umożliwiającym skorzystanie z pełnej wysokości bonifikaty, jest wniesienie jednorazowej opłaty w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. W kolejnych latach wysokość bonifikaty zmniejsza się odpowiednio o 10 punktów procentowych. Jeżeli jednak przekształcany grunt stanowi własność jednostki samorządu terytorialnego, wysokość bonifikaty określa rada miasta lub gminy. W wielu przypadkach bonifikaty te są znacznie wyższe od udzielonych przez skarb państwa. Przykładowo, wynoszą 98-99 proc. w Warszawie, 95 proc. w Gdańsku i 90 proc. we Wrocławiu. Wysokie bonifikaty nie są jednak domeną tylko dużych miast. Rada miejska Łomży uchwaliła bonifikatę w wysokości 99,9 proc. zaś rada miasta w Różanie (woj. mazowieckie) — 95 proc.

— W przypadku, gdy wysokość bonifikaty uchwalonej przez samorząd będzie wyższa od obowiązującej na gruntach skarbu państwa, za sprawą tej nowelizacji wojewoda niezwłocznie w drodze zarządzenia podwyższy wysokość bonifikaty dla gruntów skarbu państwa do wysokości takiej, jaką dla danego obszaru przyjął samorząd — tłumaczy radca prawny Konrad Młynkiewicz, dyrektor działu prawa administracyjnego kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Radny na zagrodzie

Zasada ta nie działa jednak w drugą stronę. W przypadku, gdy jednostka samorządu terytorialnego ustali niższą bonifikatę niż obowiązująca na gruntach skarbu państwa, nie zostanie ona automatycznie podniesiona do ustawowych 60 proc. Co więcej, samorządy nie mają obowiązku uchwala-nia jakiejkolwiek bonifikaty, zatem może się okazać, że właściciele mieszkań — byli współużytkownicy gruntu należącego do jednostki samorządu terytorialnego — po przekształceniu tego prawa w prawo współwłasności gruntu będą musieli ponieść pełną opłatę przekształceniową bez możliwości skorzystania z bonifikaty w przypadku jednorazowego uiszczenia tej opłaty, albo będą mogli skorzystać z bonifikaty niższej, niż przysługująca w przypadku przekształcenia we własność prawa użytkowania wieczystego gruntu skarbu państwa.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Jak wskazuje Konrad Młynkiewicz, sytuacja taka ma miejsce np. w Ostrołęce, gdzie rada miasta uchwaliła bonifikatę w wysokości 50 proc. W takich przypadkach nadal mamy do czynienia z sytuacją, w której wysokość bonifikaty różni się w zależności od tego czy grunt, na którym zostało ustanowione użytkowanie wieczyste, należy do skarbu państwa czy do jednostki samorządu terytorialnego.

Garaż na własność

Szczególne kontrowersje budziła dotychczas możliwość objęcia bonifikatą garaży i stanowisk postojowych. Obecne zmiany ostatecznie wyjaśniają wszystkie wątpliwości. Zgodnie z nowelizacją bonifikata od opłaty jednorazowej za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność w wypadku gruntów skarbu państwa będzie miała zastosowanie również do miejsc postojowych i garaży. Natomiast w przypadku gruntów komunalnych decyzję o objęciu ich bonifikatą podejmie właściwa gmina.

— Nowe przepisy przewidują również obowiązek dokonania przez samorządy zmiany stawki rocznej opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu pod garażami z 3 na 1 procent. Obniżenie stawki będzie możliwe pod warunkiem, że stanowiska postojowe nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej — dodaje Joanna Winter-Szymańska, ekspert w kancelarii prawnej Crido Legal.

99,9 proc. Tyle wynosi bonifikata od opłaty jednorazowej za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, jaką uchwaliła rada miejska Łomży.

50 proc. Taką bonifikatę uchwalili radni Ostrołęki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu