Bony: rentowność spadła o 30 pkt

Marek Knitter
13-11-2001, 00:00

Wyniki wczorajszego przetargu bonów skarbowych zaskoczyły analityków. Po wzrostach cen obligacji 5-letnich na rynku wtórnym inwestorzy przesunęli środki na papiery o krótszym terminie wykupu.

We wczorajszym przetargu bonów skarbowych uczestniczyli przede wszystkim inwestorzy krajowi, którzy rozpoczęli już grę pod kolejną redukcję stóp procentowych. Popyt na papiery roczne był o blisko 1 mld zł większy niż tydzień temu. W tej sytuacji średnia rentowność spadła o 30 pkt bazowych.

Popyt na wczorajszym przetargu wyniósł ponad 3,14 mld zł. Przy tak wysokim popycie MF uzyskało dobre ceny na papiery, które natychmiast odbiły się na ich rentownościach. Średnia rentowność spadła do 11,656 proc. z 11,957 proc. tydzień temu. Zdaniem Witolda Chuścia, analityka z Banku Handlowego, duża część inwestorów po ostatnich zwyżkach cen obligacji 5-letnich wybiera papiery roczne.

— Tak wysoki popyt na bony roczne świadczy o tym, że rynek dyskontuje kolejną redukcję stóp procentowych o 100-150 pkt bazowych — dodaje Witold Chuść.

Od ponad tygodnia trwała hossa na obligacje na rynku wtórnym. Inwestorzy zagraniczni praktycznie zdominowali ostatni przetarg na 5-letnie papiery. Ich agresywny udział także na rynku wtórnym spowodował wzrost cen tych obligacji i spadek rentowności.

— Inwestorzy z zagranicy nadal są zainteresowani naszym rynkiem papierów dłużnych, gdyż oprocentowanie jest dla nich bardzo atrakcyjne — mówi Agnieszka Decewicz, analityk Pekao SA.

Wczoraj na rynku wtórnym niewielu było kupujących i sprzedających, a ceny obligacji ustabilizowały się na dość wysokim poziomie.

Na kolejnym przetargu 19 listopada MF zaoferuje inwestorom bony 26- i 52- tygodniowe o łącznej wartości 1 mld zł. Następnego dnia odbędzie się pierwszy przetarg zamiany obligacji. Natomiast w środę resort zaoferuje na przetargu obligacje 10-letnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Bony: rentowność spadła o 30 pkt