Bony skarbowe kuszą inwestorów

Marek Knitter
opublikowano: 23-10-2001, 00:00

Zbliżające się posiedzenie RPP miało ogromny wpływ na przebieg poniedziałkowego przetargu bonów skarbowych. Inwestorzy instytucjonalni chcąc nabyć jak najwięcej bonów jeszcze przed obniżką stóp procentowych złożyli oferty prawie czterokrotnie przewyższające podaż.

Na przetargu Ministerstwo Finansów zaoferowało papiery 8- i 52-tygodniowe o łącznej wartości 1,1 mld zł. Tymczasem inwestorzy przekonani, że na najbliższym posiedzeniu RPP obniży stopy procentowe o co najmniej 150-200 pkt bazowych, byli gotowi nabyć bony skarbowe za 4,37 mld zł.

Taki popyt na papiery skarbowe nie jest żadnym zaskoczeniem. Analitycy uważają, że niższe stopy procentowe nie zmniejszą popytu inwestorów zagranicznych na polskie papiery dłużne, ponieważ realne stopy procentowe pozostaną na dużo wyższym poziomie niż w innych państwach Europy Wschodniej. Uważają także, że rynek jest zbyt optymistycznie nastawiony co do ewentualnej skali redukcji stóp. Ich zdaniem, RPP obniży stopy najwyżej o 100-150 pkt bazowych.

Spadek rentowności przy tak dużym popycie nie jest czymś niezwykłym. Tym razem średnia rentowność bonów rocznych spadła do 12,127 proc. z 12,444 proc. na poprzedniej aukcji, a bonów 8-tygodniowych do 12,776 proc. z 13,466 proc. Wartość ofert, które złożyli inwestorzy na papiery roczne, przekroczyła 4 mld zł.

— Był to typowy przetarg przed spodziewaną redukcją stóp, stąd tak wysoki popyt przy jednoczesnym spadku średnich rentowności — mówi Agnieszka Decewicz, analityk Pekao SA.

Na rynku wtórnym obligacji panował względny spokój. Dopiero po południu ceny poszły w górę.

— Inwestorzy mają nadzieję, że ceny pójdą jeszcze w górę, dlatego wstrzymują się ze sprzedażą. Moim zdaniem, ceny przede wszystkim obligacji 5-letnich będą oscylować przez najbliższe dni wokół 50 pkt bazowych — mówi Robert Maciejewski, dealer PBK.

Na kolejnym przetargu resort zaoferuje inwestorom tylko 52-tygodniowe bony o wartości 900 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bony skarbowe kuszą inwestorów