Boom inwestycyjny w MSP

opublikowano: 26-03-2018, 22:00

Wydatki na rozwój najbardziej rosną w branży handlowej. Grosza na inwestycje nie szczędzą również producenci i sektor HoReCa.

Mali i średni przedsiębiorcy są w dobrych nastrojach — pokazuje Barometr EFL, badanie przeprowadzone na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL) wśród grupy firm z sektora MSP. Znacznie lepiej niż w ostatnim kwartale tego roku swoją sytuację ocenia produkcja, HoReCa (hotele, restauracje i firmy cateringowe) oraz handel.

— Branżowy obraz, jaki wyłania się z pierwszego tegorocznego Barometru EFL, stanowi odbicie zarówno polskiej, jak i unijnej gospodarki. Obie są w bardzo dobrej kondycji,a produkcja i handel to jedne z najważniejszych filarów wzrostu gospodarczego — mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Aż 47 proc. firm z branży handlowej zamierza wydawać więcej na inwestycje. To najlepszy wynik spośród wszystkich sześciu objętych badaniem branż (oprócz trzech wspomnianych wyżej są wśród nich także budownictwo, usługi, transport i łączność). Jednocześnie odsetek inwestycyjnych optymistów w tym sektorze jest o 11,1 pkt. proc. wyższy niż kwartał wcześniej. Przedstawiciele branży handlowej sygnalizują również wzrost zamówień. Większej sprzedaży spodziewa się 36 proc. firm, co w porównaniu z czwartym kwartałem 2017 r. oznacza wzrost o 13 proc. Największymi optymistami w zakresie popytu na swoje produkty i usługi są jednak producenci. Aż 42 proc. z nich liczy na wyższą sprzedaż. Spora część firm z tej branży ma także plany inwestycyjne (38 proc.). Dobrze ma się również sektor HoReCa, w którym więcej inwestować zamierza ponad 45 proc. badanych, a 36,3 proc. oczekuje lepszej sprzedaży.

— W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszego wzrostu produkcji — jako rezultatu odbicia krajowego popytu inwestycyjnego. Głównymi motorami branży HoReCa i firm handlowych są wydatki konsumentów, rosnące zarówno za sprawą bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy, ale też wsparte programem Rodzina 500+ — mówi Radosław Kuczyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy