Borg: Korona jest za droga

opublikowano: 08-05-2013, 10:07

Szwedzki minister finansów Anders Borg ostrzegł, że silna korona staje się coraz poważniejszym problemem dla gospodarki zorientowanej na eksport , pisze Bloomberg.

Wezwał on bank centralny do zwrócenia baczniejszej uwagi na kwestię aprecjacji szwedzkiej waluty.

Korona staje się poważnym wyzwaniem, również z perspektywy banku centralnego, który musi mocno zastanowić się jak ją traktować i z jakiego punktu widzenia ją oceniać – powiedział Borg.

Dodał, że oczywiście notowania korony powinny mieć fundamentalne podstawy i być oparte o ceny rynkowe, ale istnieją spore zagrożenia, które ujawniają się przy zbyt dużej aprecjacji.

Od końca 2008 r. korona zyskała względem euro 28 proc., wzmacniając apele eksporterów o powstrzymanie tej wspinaczki. Zresztą sam Stefan Ingves, gubernator banku centralnego (Riksbank) w minionym miesiącu stwierdził, że silna korona podkopała strania tej instytucji odnośnie realizacji celu inflacyjnego.

W kwietniu Borg obniżył prognozę gospodarczą na 2014 r. uzasadniając to negatywnym wpływem silnej korony na eksport i rynek pracy. Z kolei Riksbank w połowie ubiegłego miesiąca poinformował, że zmuszony jest opóźnić swoje plany zacieśnienia polityki monetarnej przynajmniej do połowy 2014 r. ponieważ wzrost cen nie osiągnie zakładanego poziomu 2 proc. do 2015 r.

Szwecja generuje połowę swojego PKB z eksportu, który w 70 proc. uzależniony jest od rynku europejskiego. Według prognoz szwedzkiego Narodowego Instytutu Badań Ekonomicznych w tym roku korona umocni się do 8,44 w stosunku do euro, zaś w 2014 r. do 8,41.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane