Borys: ponad 200 firm podpisało umowy w ramach PPK

  • PAP
opublikowano: 17-07-2019, 21:35

W systemie ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych, prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju, mamy już ponad 200 firm - poinformował w środę PAP prezes PFR Paweł Borys. Jak dodał, ponad 3 mln osób odwiedziło już portal www.mojeppk.pl.

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Zgodnie z prawem, od 1 lipca br. pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób wchodzą do systemu PPK. Co kolejne pół roku - do stycznia 2021 r. - system PPK będzie wprowadzany w coraz mniejszych przedsiębiorstwach.

"Mamy bardzo dynamiczny start programu. W ciągu pierwszych dwóch tygodni w systemie ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju, mamy już ponad 200 firm. Ponadto 3 mln osób odwiedziło portal www.mojeppk.pl. Widzimy, że to zainteresowanie PPK bardzo mocno rośnie" - powiedział w środę PAP Borys.

Jak dodał, prawie 400 tys. osób skorzystało z zamieszczonego na portalu kalkulatora PPK, czyli narzędzia, który pozwala szacunkowo wyliczyć m.in. przyszłe oszczędności pracownika.

"Program cieszy się dużym zainteresowaniem wśród instytucji finansowych" - powiedział Borys. Zaznaczył, że konkurencja między nimi przekłada się na opłaty. "Średnie opłaty pobierane przez instytucje są poniżej limitu 0,5 punktu procentowego. Średnia jest w tej chwili 0,39 procenta. To bardzo atrakcyjny poziom czyniący PPK jednym z najtańszych produktów emerytalnych w Europie, a być może i na świecie" - dodał Borys.

Obecnie 19 instytucji finansowych zostało wpisanych do ewidencji PPK. Wpisanie do ewidencji oznacza, że zarządzane przez nie instytucje finansowe mogą uczestniczyć w systemie PPK, oferując pomnażanie środków gromadzonych na rachunkach PPK. Są to zarówno zakłady ubezpieczeń, jak i towarzystwa funduszy inwestycyjnych, fundusze emerytalne, mniejsze firmy prywatne, duże grupy ubezpieczeniowe - polskie, zagraniczne.

"Mamy sygnały od jednej z instytucji, że być może dokona wpisu do ewidencji - jeżeli tak się stanie, w sumie będzie to 20 instytucji finansowych na zarządzanie PPK. To jest bardzo dobry wynik" - wskazał. Jak dodał, zainteresowanie instytucji oznacza konkurencję na koszty, na wyniki, na jakość oferty. "A to jest dobra informacja dla pracodawców i dla pracowników" - dodał.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Prezes PFR zapowiedział również zintensyfikowanie kampanii informacyjnej, promującej PPK. Jak mówił, akcja zaplanowana jest na lato, a bardziej intensywna kampania na wrzesień i październik.

"Tak naprawdę bardzo duży wzrost umów o prowadzenie PPK, zarządzanie PPK nastąpi we wrześniu, październiku. Zakładam i liczę na to, że udział pracowników przekroczy 50 proc." - ocenił Borys.

Przypomniał, że w Wielkiej Brytanii na pierwszym etapie tworzenia programu był 55-proc. udział pracowników. "Ale w miarę jego późniejszego funkcjonowania, po sześciu latach jest blisko 90 proc. Zakładam, że w Polsce może być podobny mechanizm. Jeżeli to będzie powyżej 50 proc. to już będzie sukces, biorąc pod uwagę wyzwania dotyczące historii Otwartych Funduszy Emerytalnych i niskiego poziomu zaufania. Uważam, że jest szansa, iż po kilku latach ten poziom wzrośnie w okolicach 70 proc. Widzę szansę na to, żeby docelowo ten program był powszechny" - zaznaczył Borys.

Na początku lipca prezes PFR szacował, że w II półroczu br. PPK powinno utworzyć ok. 2,5 tys. firm. Zaznaczył, że firm zatrudniających ponad 250 osób jest 4,1 tys., a pracuje w nich w sumie ok. 3 mln osób.

Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł.

Dodatkowo w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane