Borysiuk i Haydukiewicz o zadaniach KRRiT

Polska Agencja Prasowa SA
31-01-2006, 14:04

Obniżenie abonamentu i przywrócenie pluralizmu w mediach publicznych - tym m.in. będą chcieli się zająć sejmowi przedstawiciele w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji: Tomasz Borysiuk i Lech Haydukiewicz. We wtorek odebrali oni od wicemarszałka Sejmu Marka Kotlinowskiego akty nominacji na członków Rady.

Obniżenie abonamentu i przywrócenie pluralizmu w mediach publicznych - tym m.in. będą chcieli się zająć sejmowi przedstawiciele w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji: Tomasz Borysiuk i Lech Haydukiewicz. We wtorek odebrali oni od wicemarszałka Sejmu Marka Kotlinowskiego akty nominacji na członków Rady.

"Rozważam taką propozycję, żeby obniżyć abonament, bo jego obniżenie powinno zdecydowanie usprawnić jego ściągalność" - powiedział tuż po nominacji Haydukiewicz. Dodał, że chciałby też, by w mediach znalazło się więcej informacji o Polonii oraz by kładły one większy nacisk na "edukację, szczególnie młodego pokolenia".

Borysiuk za najważniejsze zadanie uważa przywrócenie pluralizmu w mediach publicznych. "Tak, aby każdy człowiek, każdy Polak mógł swobodnie kształtować swoje poglądy polityczne, społeczne i gospodarcze" - powiedział dziennikarzom Borysiuk.

Borysiuk podkreślił, że chciałby też założyć "podwaliny pod stworzenie nowej ustawy medialnej na miarę XXI wieku".

Pytany przez dziennikarzy, jak odbiera nieprzychylne komentarze, towarzyszące powołaniu go na członka KRRiT powiedział: "swoją pracą udowodnię, że nie jest tak, jak się pisze i mówi. Większość tych rzeczy, które się o mnie mówi, mają niewiele wspólnego z prawdą".

Marszałek Kotlinowski życzył sejmowym przedstawicielom w KRRiT sukcesów oraz przypomniał im, że Rada jest organem konstytucyjnym oraz autonomicznym wobec innych organów władzy w Polsce.

Borysiuk jest magistrem prawa, ma 31 lat. W latach 1999-2000 był w TVP współwydawcą programów "Gość Jedynki" oraz "NATO bez ograniczeń", w latach 2000-2002 wydawcą programu "Krakowskie Przedmieście 27", a w latach 2002-2004 wydawcą "Gościa Jedynki".

Kontrowersje budziła sprawa wywiadu z ówczesnym kandydatem na prezydenta Marianem Krzaklewskim, który w 2000 r. przeprowadzono w programie "Gość Jedynki". Jego wydawcą był wówczas Borysiuk, wywiad przeprowadził dziennikarz TVP Piotr Gembarowski. Wywiad spotkał się z ostrą krytyką m.in. Rady Etyki Mediów, która oceniła zachowanie prowadzącego jako całkowicie nieprofesjonalne i naruszające takie zasady jak "zasada prawdy, obiektywizmu, zasada szacunku i tolerancji".

Haydukiewicz jest pracownikiem naukowym w Instytucie Geografii Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie, ma 32 lata. Specjalizuje się we współczesnych procesach demograficznych w Europie, zagadnieniach etnicznych i etnolingwistycznych, a także badaniach wpływu mediów na przemiany społeczne ze szczególnym uwzględnieniem Polonii oraz krajów byłego ZSRR.

W myśl znowelizowanych przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, KRRiT ma liczyć pięciu członków. Po dwóch wybierają Sejm i prezydent, jednego - Senat. W poniedziałek swojego kandydata wskazała izba wyższa parlamentu - został nim proponowany przez PiS przewodniczący Rady Warszawy Witold Kołodziejski. Prezydent nie ujawnił jeszcze, kogo powoła do KRRiT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Borysiuk i Haydukiewicz o zadaniach KRRiT