Boryszew idzie w świat

GRA
opublikowano: 15-06-2010, 13:42

Grupa Karkosika przejmuje dostawcę motokomponentów. Liczy, że już po roku wyjdzie na swoje.

Boryszew, chemiczno-metalurgiczna grupa kontrolowana przez Romana Karkosika, chce zostać globalnym graczem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie miała zakłady w Europie, Azji i Brazylii. Dopina bowiem przejęcie grupy Maflow, specjalizującej się w produkcji przewodów gumowych, końcówek stalowych i przewodów dla motoryzacji.

— Do końca czerwca domkniemy przejęcie polskiej części biznesu Maflow, czyli trzech zakładów. Złożyliśmy też ofertę na zakup zagranicznych spółek z grupy, w szczególności interesują nas zakłady we Włoszech i w Chinach. W ciągu kilku dni zapadnie decyzja syndyka — mówi Małgorzata Iwanejko, prezes Boryszewa.

Majątek jest nadzorowany przez syndyka, bo Maflow już od roku jest w upadłości likwidacyjnej, bo... przeinwestował.

— W 2007 r. firma postawiła na intensywne przejęcia i ekspansję międzynarodową. Przyszedł kryzys, a Maflow upadł — wyjaśnia Piotr Wiśniewski z Boryszewa.

Na polską część majątku Boryszew wyda 70 mln zł, a jeśli przejmie firmy zagraniczne, wyda jeszcze 30 mln zł.

— Zakłady są na tyle nowoczesne, że nie będziemy musieli ponosić poważnych nakładów. W zakłady na świecie zainwestujemy około 2,5 mln EUR, a w Polsce chcemy dokupić dwie maszyny — zapowiada Małgorzata Iwanejko.

— Potrzebne nakłady na kapitał obrotowy nie będą duże. Jeśli chodzi o ewentualne zmiany organizacyjne, to potrzebujemy około roku, by dobrze poznać firmę — dodaje Piotr Wiśniewski.

Dopięcie transakcji będzie dla Boryszewa biznesowym skokiem. Do 2,3 mld zł rocznych przychodów dojdzie 900 mln zł. Zatrudnienie wzrośnie z 3,5 do 6,4 tys. osób. Wstępne prognozy wskazują, że sam Maflow Polska osiągnie w tym roku 500-530 mln zł przychodów i 40 mln zł zysku netto.
— Przejmujemy firmę bez zobowiązań i należności, ale z zapasami o wartości 35 mln zł, więc inwestycja zwróci nam się po około roku — mówi Małgorzata Iwanejko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Boryszew idzie w świat