BOŚ chce pozyskać 234 mln zł z emisji

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 27-07-2001, 00:00

BOŚ chce pozyskać 234 mln zł z emisji

Za cztery dni nastąpi otwarcie dwóch emisji akcji Banku Ochrony Środowiska. Każda z nich będzie skierowana do innych inwestorów i oferowana po innej cenie emisyjnej. Spółka chce pozyskać w ten sposób 234,5 mln zł.

Na dokapitalizowanie Bank Ochrony Środowiska czeka od ponad roku. W 2000 r. nie udało się przeprowadzić emisji akcji z powodu konfliktu, jaki rozgorzał między właścicielami spółki. Teraz jest jednak szansa na zwiększenie jej funduszy własnych, które obecnie sięgają 601,5 mln zł.

Pozyskane środki mają natomiast zagwarantować stabilny rozwój spółki. Nominalnie kapitał wzrośnie o 44,4 mln zł, ale realne wpływy przekroczą 234 mln zł.

Dla funduszu...

BOŚ zamierza przeprowadzić równocześnie emisję akcji serii N i O. Pierwsza z nich zostanie skierowana do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lasów Państwowych, Ciechu, PKN Orlen, a także szeregu wojewódzkich FOŚiGW.

Instytucje te mają objąć ponad 2,7 mln akcji o wartości nominalnej 10 zł i cenie emisyjnej 47,5 zł. Problem polega jednak na tym, że część z tej grupy akcjonariuszy już odsprzedała swoje udziały w BOŚ drugiemu z partnerów strategicznych — Skandinaviska Enskilda Banken (SEB). Tak zrobiły m.in. Lasy Państwowe, Ciech i fundusz z Łodzi. Dlatego nie wiadomo czy te podmioty skorzystają tym razem z przysługującego im prawa poboru. Głównym kandydatem do objęcia tej emisji pozostanie zatem NFOŚiGW.

... i dla Skandynawów

Natomiast do szwedzkiego SEB skierowana jest emisja akcji serii O. Cena emisyjna papierów wynosi w tym przypadku 62,5 zł. Skandynawowie mają objąć blisko 1,7 mln walorów.

Po zamknięciu subskrypcji, czyli najpóźniej 21 sierpnia, w BOŚ ma zostać utrzymana obecna struktura sił. Małą przewagę w akcjonariacie uzyska NFOŚiGW. Rolę podmiotu dominującego fundusz zastrzegł sobie w podpisanej kilka dni temu umowie. Ostatnio SEB w wyniku zakupu akcji od mniejszościowych udziałowców uzyskał niewielką przewagę w akcjonariacie BOŚ, co spotkało się z krytyką funduszu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BOŚ chce pozyskać 234 mln zł z emisji