Czytasz dzięki

BOŚ liczy na 300 mln zł od akcjonariuszy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-09-2005, 22:09

Zarząd Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) liczy, że jeszcze w 2005 roku akcjonariusze zdecydują się na dokapitalizowanie banku kwotą 300 mln zł - poinformował PAP prezes BOŚ Sergiusz Najar.

Zarząd Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) liczy, że jeszcze w 2005 roku akcjonariusze zdecydują się na dokapitalizowanie banku kwotą 300 mln zł - poinformował PAP prezes BOŚ Sergiusz Najar.

    Tak uzyskane środki BOŚ chce wykorzystać na realizację strategii na lata 2006-2010, którą zarząd przedstawi radzie nadzorczej 20 września. Zarząd chce sfinansować m.in. rozwój systemu informatycznego oraz sieci sprzedaży i dostępu do klienta, ale bez istotnego wzrostu zatrudnienia, które obecnie wynosi 1,7 tys. osób.

    W poniedziałek DM BOŚ, pośredniczący w wezwaniu, poinformował, że Skandinavska Enskilda Banken (SEB), do którego należy 47,31 proc. akcji BOŚ, wezwał do sprzedaży 6 mln 955 tys. 45 akcji banku stanowiących 52,69 proc. kapitału zakładowego i głosów na WZA, po 73 zł za akcję. Zapisy w wezwaniu rozpoczną się 19 września i zakończą 14 października. SEB chce osiągnąć w wyniku wezwania 100 proc. kapitału zakładowego i głosów na WZA BOŚ.

    SEB, który jest inwestorem strategicznym w BOŚ od 2000 roku, zadeklarował, że nie wycofa akcji BOŚ z warszawskiej giełdy, a według uzgodnień z Komisją Nadzoru Bankowego długoterminowo do 25 proc. akcji banku ma znajdować się w wolnym obrocie.

    Drugim w kolejności akcjonariuszem BOŚ, do którego należy  44,35 proc. jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), a pozostałe 8,33 proc. należą do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i akcjonariuszy indywidualnych.

    NFOŚ nie podjął jeszcze decyzji w sprawie oferty SEB. Ostateczna decyzja o ewentualnej sprzedaży akcji zależy od Ministerstwa Środowiska.

    "Trudno powiedzieć jak zareagujemy, (...) na pewno przedstawię tę sprawę zarządowi i radzie nadzorczej. Zarząd zbiera się 20 września. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie środowiska taką decyzję wydaje minister środowiska" - powiedział PAP w poniedziałek prezes NFOŚ Jan Hawrylewicz.

    Jego zdaniem termin ogłoszenia wezwania może okazać się niekorzystny z powodu zbliżających się wyborów parlamentarnych."Za dwa tygodnie są wybory, nie wiem czy strona szwedzka ogłasza to w dobrym momencie" - powiedział. Dodał, że przy obecnym kursie akcji banku proponowana przez SEB cena nie jest zbyt atrakcyjna.

    W poniedziałek na zamknięciu kurs BOŚ wzrósł o 2,1 proc. do 72,60zł.

    BOŚ ma obecnie około 25-proc. udział w rynku finansowania projektów związanych ze środowiskiem, niemal 12-proc. udział w obsłudze samorządów, a udział w rynku detalicznym i korporacyjnym szacuje na około 2 proc. Obsługuje 159 tys. klientów detalicznych. W 2004 roku BOŚ osiągnął zysk netto w wysokości 37,2 mln zł, nieznacznie przekraczając prognozę. Z zysku za zeszły rok bank przeznaczył na dywidendę 1,98 mln zł, co daje 15 groszy na akcję.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane