BOŚ: wybór nowej rady

Beata Tomaszkiewicz
30-01-2002, 00:00

Dziś kolejny raz akcjonariusze Banku Ochrony Środowiska będą wybierali radę nadzorczą. Domaga się tego NFOŚiGW, który jest jednym z dwóch głównych akcjonariuszy.

Pierwsze WZA Banku Ochrony Środowiska, które wybierało radę spółki, odbyło się 21 grudnia ubiegłego roku.

— Wówczas jednak nie zdecydowano, ilu członków ma liczyć nowa rada. Dlatego zgłosiliśmy wniosek o zwołanie kolejnego NWZA — mówi Jerzy Pietrewicz, prezes NFOŚiGW.

Dzisiejsze walne odbywa się właśnie na wniosek funduszu. Na poprzednim akcjonariusze z trzynastoosobowej rady odwołali dziesięć osób i powołali sześć nowych. Wśród nowych członków jest Jerzy Pietrewicz, prezesfunduszu Fundusz i Skarb Państwa mają pięciu ludzi w radzie, a drugi z głównych akcjonariuszy — Skandinaviska Enskilda Banken — czterech.

Dziś skład ten może zostać uzupełniony o kolejne osoby, jednak układ sił nie powinien uulec zmianie.

— Zarówno w radzie, jak i przyszłym zarządzie polscy udziałowcy powinni mieć przewagę. Warunkiem utrzymania przez NFOŚ funduszy proekologicznych w BOŚ jest dobre zabezpieczenie swoich interesów — mówi nasz informator.

Jednym z pierwszych zadań rady będzie powołanie nowego zarządu. Głównym kandydatem na stanowisko prezesa jest Józef Kozioł, były szef spółki. Za jego rządów akcje BOŚ zadebiutowały na parkiecie i przez wiele miesięcy był to bank przynoszący jedną z lepszych w sektorze stóp zwrotu. Teraz, gdy od początku roku indeksy idą w górę, na papierach spółki inwestorzy mogli zarobić jedynie 2 proc. To jeden z najmniejszych zysków, jakie można było w tym czasie osiągnąć na walorach banków.

— Bank musi wzmocnić działalność komercyjną. Powinien też zadbać o uzyskanie nowych technologii i nowoczesnych produktów od skandynawskiego inwestora,przyspieszyć rozwój i uporządkować portfel kredytowy. To wyzwania, które staną przed nowym prezesem — uważa Marcin Wróblewski, analityk DM WBK.

Po III kwartałach 2001 r. strata netto BOŚ sięgnęła 3,7 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BOŚ: wybór nowej rady