Bostic: Fed koncentruje się na rynku pracy

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 25-02-2021, 21:04

Raphael Bostic, przewodniczący Banku Rezerw Federalnych (Fed) z Atlanty uważa, że obecnie największym problemem dla amerykańskiej gospodarki jest sytuacja na rynku pracy. Nadal znajduje się on w kryzysie, po tym jak utracił 10 mln miejsc pracy w wyniku wybuchu pandemii koronawirusa.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bostic podkreślił, że zadaniem Fed jest doprowadzenie do stanu jak najbardziej zbliżonego do pełnego zatrudnienia.

Naszym głównym priorytetem nie jest wzrost PKB ani jego wielkość. To oczywiście ważna kwestia ale będąca elementem większej całości i wynikiem innych czynników. Jednym z nich, w obecnej chwili najważniejszym i wymagającym najpilniejszego działania, jest rynek pracy – powiedział oficjel.

Wskazał, że o ile sam PKB spadł w zeszłym roku. o 2,5 proc. poniżej poziomu z 2019 r., to zatrudnienie zmniejszyło się znacznie mocniej, bo o około 6 proc.

Bankier, który z uwagi na dysponowanie prawem głosu w trakcie ustalania poziomu stóp procentowych w tym roku, jest uważnie obserwowany przez rynek, twierdzi, że postępy na rynku pracy utknęły w martwym punkcie w ostatnich miesiącach, a największy cios otrzymali najbiedniejsi.

To co udało się osiągnąć przed pandemią na rynku pracy, który korzystał z dziesięcioletniego ożywienia, zostało niemal całkowicie zniweczone przez koronakryzys – powiedział Bostic.

Jego wypowiedź odbierana jest jako potwierdzenie, że Fed w najbliższym czasie nie będzie dążył do zaostrzenia polityki pieniężnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane