BP Mediteraneum opanowało rynek

Ryszard Gromadzki
11-04-2001, 00:00

BP Mediteraneum opanowało rynek

Poznański rynek turystyki pielgrzymkowej jest dochodowy, ale hermetyczny. Obsługują go przede wszystkim firmy mające zaplecze kościelne. Najmocniejszą pozycję na lokalnym rynku zajmuje poznańskie Biuro Podróży Mediteraneum. W 2000 r. firma wyekspediowała za granicę ponad 20 tys. osób z Wielkopolski.

Na mocy nieformalnej umowy z kurią arcybiskupią w Poznaniu, prawie całą turystykę pielgrzymkową w Wielkopolsce obsługuje biuro podróży Mediteraneum. W organizacji zagranicznych pielgrzymek oprócz Mediteraneum specjalizują się w regionie także księża pallotyni i same parafie.

W ubiegłym roku Mediteraneum wyekspediowało ponad 20 tys. pielgrzymów z Wielkopolski. Koszty pielgrzymek wahają się w granicach od 350 zł do 4 tys. zł w zależności od kierunków wyjazdu.

Według Haliny Ziętek z Mediteraneum, w roku 2001 można się spodziewać jeszcze większego natężenia pielgrzymek do sanktuariów związanych z objawieniami maryjnymi. Wiąże się to z ogłoszeniem przez papieża Jana Pawła II roku 2001, rokiem maryjnym.

— Liczymy się ze wzmożonym ruchem pielgrzymkowym do sanktuariów francuskich w Lourdes i La Salete, włoskiego Loretto, hiszpańskiego Santiago de Compostela i portugalskiej Fatimy — mówi Halina Ziętek.

Jej zdaniem, duże zainteresowanie dotyczy pielgrzymek szlakiem św. Pawła — do Grecji i św. Patryka — do Irlandii, a także wyjazdów do Ostrej Bramy w Wilnie.

Według Przemysława Ogrodowskiego, prezesa biura podróży Eurostop, poznański i wielkopolski rynek turystyki pielgrzymkowej, jest bardzo dochodowy lecz mało dostępny.

— Sporadycznie organizujemy wyprawy pielgrzymkowe, choć chętnie byśmy się tego podjęli. Rzecz w tym, że rynek turystyki pielgrzymkowej jest bardzo hermetyczny. Obsługują go przede wszystkim firmy mające zaplecze kościelne — tłumaczy Przemysław Ogrodowski.

Jego zdaniem, znaczącą część ruchu pielgrzymkowego w regionie przejmują parafie organizując wyjazdy we własnym zakresie.

W przeciwieństwie do tradycyjnego rynku turystycznego, na którym każdego sezonu kreowane są szczególnie modne miejsca, pielgrzymki podążają od lat tymi samymi szlakami. Są to głównie Rzym, Jerozolima, Betlejem, Lourdes, Fatima, Asyż, San Giovani de Rotondo. Pod względem natężenia turystyki pielgrzymkowej niewątpliwie rekordowy był rok 2000, ogłoszony przez Jana Pawła II rokiem wielkiego jubileuszu chrześcijaństwa. Z tej okazji tylko w lipcu 2000 roku do Rzymu w ramach narodowej pielgrzymki przybyło ponad 35 tys. Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BP Mediteraneum opanowało rynek