BP zainwestuje w Rosji

Małgorzata Birnbaum
11-02-2003, 00:00

Brytyjski koncern paliwowy BP zamierza zainwestować 4,5 mld USD (17,4 mld zł) w spółkę, która wyniknie z połączenia trzech rosyjskich firm. W wyniku fuzji powstałaby trzecia w Rosji spółka paliwowa.

BP negocjuje wyłożenie 4,5 mld USD w nową rosyjską spółkę paliwową. Ma ona powstać z połączenia Sidanko, producenta ropy z Syberii, w którym BP już ma 25 proc., oraz spółek Tiumen Oil i Onako, należących do TNK International — doniósł „Wall Street Journal”. BP chciałby podobno przejąć 30-50 proc. nowej firmy, która — z rezerwami ropy rzędu 10,6 mld baryłek, zdolnością do produkcji 1,1 mln baryłek dziennie i ponad 1,2 tys. stacji benzynowych w Rosji i na Ukrainie — ma stać się trzecim w Rosji producentem ropy (za Jukosem i Łukoilem) i znaleźć się w światowej dziesiątce koncernów paliwowych.

Szczegóły umowy mają zostać ogłoszone w tym tygodniu, choć rozmów jeszcze nie zakończono, a warunki umowy mogą się zmienić.

Jednocześnie BP sprzedaje za 377 mln EUR (1,6 mld zł) 300 stacji w Niemczech, na Węgrzech i Słowacji austriackiej grupie OMV. Dodatkowo OMV kupi 45 proc. w rafinerii Bayernoil i 18 proc. w rurociągu Transalpin.

— Jestem pewien, że terazspełniliśmy żądania urzędu antymonopolowego postawione nam przy przejęciu Aralu i Veba Oel — uważa Wilhelm Bonse-Geuking, prezes BP.

Urząd zgodził się na transakcję pod warunkiem, że BP/Aral sprzedadzą 800 stacji benzynowych i rafinerię Bayernoil, dzięki czemu ich udział w rynku spadnie z 26 do 22 proc. W grudniu spółka zobowiązała się już do sprzedaży niemal 500 stacji BP i Aral polskiemu koncernowi PKN Orlen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / BP zainwestuje w Rosji