BPH PBK wycofuje się z Royal PBK

Łukasz Świerżewski, Beata Tomaszkiewicz
17-10-2002, 00:00

Do końca listopada BPH PBK ma wycofać się z akcjonariatu towarzystwa ubezpieczeniowego Royal PBK. Pojawiły się spekulacje, że do spółki wejdzie powiązany z brytyjskim inwestorem niemiecki HDI.

Bank BPH PBK chce jak najszybciej wycofać się z akcjonariatu życiowego towarzystwa Royal PBK. Bank ma obecnie 26 proc. akcji spółki. Jej większościowym udziałowcem jest brytyjska grupa ubezpieczeniowa Royal & Sun Alliance (RSA).

— Do końca listopada ma zostać rozwiązana kwestia naszego wycofania się z Royal PBK — twierdzi Wojciech Sobieraj, wiceprezes BPH PBK.

Jego zdaniem, nie dojdzie jednak do sprzedaży akcji na rzecz RSA. BPH PBK nie będzie też stopniowo ograniczał swojego udziału w towarzystwie poprzez nieuczestniczenie w podnoszeniu kapitału spółki.

— Znaleźliśmy trzecie rozwiązanie, nad którym pracują obecnie prawnicy — twierdzi Wojciech Sobieraj, który nie chciał podać żadnych szczegółów.

Najbardziej prawdopodobne rozwiązania to umorzenie akcji lub ich sprzedaż innemu inwestorowi. W przypadku umorzenia wiązałoby się to z obniżeniem kapitału towarzystwa, co jest jednak możliwe z uwagi na wysoki poziom kapitalizacji spółki — ponad 108 mln zł.

Jeżeli bank ma zaś kupca na akcje Royal PBK i nie jest nim RSA, należy spodziewać się, że jest to spółka powiązana z brytyjskim ubezpieczycielem. Mało prawdopodobne bowiem, by ktokolwiek był gotów zainwestować w towarzystwo, które ma już dominującego, branżowego akcjonariusza. Spółką powiązaną z RSA jest tymczasem niemiecki ubezpieczyciel HDI. Towarzystwa mają podpisaną umowę o współpracy na zagranicznych rynkach. Tymczasem HDI stał się niedawno akcjonariuszem Samopomocy, która ma mocną pozycję na rynku majątkowym, a niemal nie istnieje w życiówce. Wejście do Royal PBK mogłoby być sposobem nawiązania współpracy obu grup na naszym rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski, Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BPH PBK wycofuje się z Royal PBK