BPH planuje emisję obligacji

Arkadiusz Wicik
opublikowano: 2000-11-23 00:00

BPH planuje emisję obligacji

Najważniejszym wydarzeniem pierwszej połowy listopada na rynku pozaskarbowych papierów dłużnych było ogłoszenie przez Bank Przemysłowo-Handlowy planu emisji obligacji na rynku krajowym. Łączna wartość planowanej emisji nie przekroczy 3 mld zł. Termin wykupu obligacji nie będzie dłuższy niż dostępnych na rynku papierów skarbowych (maksymalnie 10 lat). Środki uzyskane z emisji BPH zamierza przeznaczyć na projekty związane z długoterminowym finansowaniem przedsiębiorstw oraz nieruchomości. Decyzja Rady Nadzorczej banku wymaga jeszcze akceptacji WZA BPH.

UWZGLĘDNIAJĄC obecną wartość krajowego rynku obligacji przedsiębiorstw i banków, planowaną przez BPH emisję należy uznać za bezprecedensową. Według stanu na 14 listopada 2000 r., wartość rynku obligacji przedsiębiorstw i banków wyniosła 2,3 mld zł. Tak więc, wartość planowanej emisji BPH przekracza obecną wartość całego rynku obligacji korporacyjnych. Do tej pory obligacje na rynku krajowym wyemitowały banki: Bank Handlowy oraz RHEINHYP-BRE Bank Hipoteczny (listy zastawne).

NA RYNKU krótkoterminowych papierów dłużnych pojawiły się trzy nowe programy. Są to: program emisji KPD przez ECO SA o wartości 15 mln zł, program KPD dla spółki Vectra Clima na kwotę 2 mln zł oraz program emisji KPD przez spółkę URTICA Zaopatrzenie Farmaceutyczne Szpitali o wartości 12 mln zł. Organizatorem dwóch pierwszych programów jest Kredyt Bank. Trzeci program emisji zorganizował Bank Handlowy.

NA RYNKU obligacji komunalnych pojawiła się kolejna seria papierów Starachowic o wartości 1,3 mln zł. Łączna wartość programu, którego organizatorem jest BOŚ, wynosi 20 mln zł. W pierwszej połowie listopada plany emisji obligacji komunalnych ogłosiła Piła (8,3 mln zł) oraz Szamocin (2 mln zł). W ten sposób ponad dwadzieścia pięć jednostek samorządowych zamierza wyemitować obligacje jeszcze w tym roku.