Czytasz dzięki

Brak kadr wymusza automatyzację

Sebastian Bień, architekt rozwiązań logistycznych, lider zespołu SAP EWM w polskim oddziale Westernacher
opublikowano: 23-09-2020, 22:00

Sytuacje kryzysowe zawsze kreują rozwiązania. Kryzys potrafi przebudować procesy, ich realizację, a także wartości, które dotychczas wyznawaliśmy.

Często rozwiązania kryzysowe stają się obowiązujące na chwilę, a czasami stają się trendem. Obecna sytuacja jest dość specyficzna: z jednej strony zasoby ludzkie stały się ograniczone, a z drugiej zapotrzebowanie na towary dostarczane z pominięciem tradycyjnych sklepów wzrosło.

Logistyka stoi obecnie przed nie lada wyzwaniem — rozpoczynać automatyzację czy też nadal opierać się na stosunkowo tanim zasobie ludzkim? Czy wygrał ten, który przed laty automatyzował? Zdecydowanie tak! Automatyzacja procesów to nie tylko slogany, które przychodzą z innych, bardziej rozwiniętych rynków. Automatyzacja procesów to fakt, przed którym dość brutalnie zostaliśmy postawieni, a który uświadamia, że aby się rozwijać, muszę nie tylko bazować na aktualnych procesach, które działały latami, ale także je unowocześniać i przede wszystkim współdziałać w tej materii z innymi.

Automatyzacja to nie tylko roboty i linie automatyczne. To także współdziałanie z dostawcami i odbiorcami tak, aby wymiana danych i rzetelne informacje pozwalały na skracanie procesów, tym samym je upraszczając. Prosta wymiana danych między partnerami biznesowymi automatyzuje procesy i tym samym pozwala na ich upraszczanie, oszczędność czasu i pełną ciągłość procesową.

Rozpoczynając od prostych narzędzi i badając oszczędności, które przynoszą, zdajemy sobie sprawę, że optymalizacja przez automatyzację nie tylko pozwala na oszczędności, ale także prowadzi do szybszego i bardziej sprawnego przetwarzania operacji. Automatyzacja to jedna strona medalu, druga to właściwe planowanie pracy. Planowanie oparte nie tylko na sprawdzaniu obecności, ale także na planowaniu zasobów pod operacje konieczne do wykonania. I znów, tak jak poprzednio, dochodzimy do współpracy. Współpracy nie tylko grup zasobów wykonujących zadania, lecz także zasobów wpływających na to, co powinniśmy wykonać.

Rzetelna informacja o planach tego, co mamy przetworzyć w magazynie, pozwala na planowanie w centrum logistycznym zasobów koniecznych do realizacji tych procesów, ale także na zastanowienie się, w jaki sposób należy je wykorzystać. Oczywiście najprościej jest zaplanować zasoby osobowe, o ile są one dostępne. Jednak jak je wykorzystać, jak zaplanować organizację zapasów, to wyzwania, które stają przed nami.

Zaczynajmy od najprostszych, które w szerokim ujęciu staną się normą i pozwolą na bardziej efektywną pracę z tym, co mamy, niekoniecznie z pełną automatyką, która jest celem, ale czasami nie jest priorytetem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Bień, architekt rozwiązań logistycznych, lider zespołu SAP EWM w polskim oddziale Westernacher

Polecane