Brak podstaw do większego pesymizmu

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 24-02-2021, 11:12

Wczorajsze półroczne przesłuchanie szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej nie wniosło wiele powiewu świeżości na rynek. O ile po jego rozpoczęciu sentyment przez pewien czas zaczął się poprawiać, to jednak nie dało to wiele paliwa do wzrostów.

Wypowiedz Powella wpisywała się całkowicie w dotychczasowy przekaz Fed. Z jednej strony mocno zwrócił on uwagę na to, że jeszcze długa droga do odzyskania pełni sił przez amerykańską gospodarkę. Fed ma tu jeszcze wiele do zrobienia i nic nie zamierza zmieniać w najbliższym czasie. Z drugiej strony wzrost rentowności obligacji skarbowych nie jest dla niego czymś niepojącym, bowiem odzwierciedla to poprawę perspektyw gospodarczych.

Pod największa presją pozostają akcje spółek technologicznych. Na zakończenie wczorajszej sesji na Wall Street Nasdaq znalazł się pod kreską, podczas gdy pozostałym głównym indeksom udało się wyjść na niewielki plus. Dziś notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy oscylują wokół zera. Przebiegowi notowań w trakcie sesji azjatyckiej ciążyła zapowiedź podwyższenia podatku od transakcji giełdowych, a giełda w Hong Kongu straciła blisko 3%. Na początku jednak sesji na Starym Kontynencie widać, że kupujący nie poddają się jeszcze, a niemiecki Dax wychodzi powyżej 13900 pkt. Częściowo mogły pomóc w tym dane o PKB w Niemczech, które okazały się powyżej poprzednich szacunków i wskazały na silniejsze odbicie tamtejszej gospodarki w końcówce 2020. Tematem przewodnim dla rynków pozostają zagrożenia związane z silniejszych odbiciem inflacji, które mogą przekładać się na zmianę podejścia banków centralnych. To właśnie odzwierciedla wzrost rentowności obligacji skarbowych. Uwzględniając jednak, że nic fundamentalnie nie zmieniło się w poprawiających się perspektywach odbicia gospodarczego, to przecena rynku akcyjnego z ostatnich dni powinna być cały czas traktowana jako korekta w trendzie wzrostowym.

Na rynku walutowym uwagę rynków w ostatnich dnia przykuwają notowania EURCHFa, które eksplodowały powyżej 1.10 od poniedziałku. O ile sam kierunek jest całkowicie zgodny z oczekiwaniami powrotu do normalności i z tego powodu szwajcarska waluta nie ma przed sobą zbyt dobrych perspektyw, to jednak jego skala jest imponująca. Podobnie spektakularne wzrosty obserwujemy na notowaniach GBPUSD, które dotarły już do 1.42 na fali nadziei na szybkie otwieranie brytyjskiej gospodarki w efekcie sprawnej kampanii szczepień.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane