Brakuje przejrzystości

TOMASZ KOPIEC, prezes AMG Finanse
opublikowano: 10-10-2014, 00:00

Obrany przez Ministerstwo Zdrowia kurs na zmianę podejścia do placówek medycznych i rozliczanie ich z efektów leczenia zasługuje na uwagę.

KOMENTARZ OCHRONA ZDROWIA

Obrany przez Ministerstwo Zdrowia kurs na zmianę podejścia do placówek medycznych i rozliczanie ich z efektów leczenia zasługuje na uwagę. Nie można jednak skupiać się wyłącznie na szybkości i skuteczności leczenia, jeżeli nie istnieją jednolite normy i standardy obowiązujące wszystkie porównywane placówki. O efektach nie decydują bowiem wyłącznie sami lekarze i ich wiedza. Często leczenie takiego samego przypadku medycznego może przynieść odmienne efekty ze względu na zmienne okoliczności, które wpływają na chorego lub od niego zależą.

Trzeba stawiać na jakość i efektywność leczenia — to nie ulega wątpliwości. Ale aby móc z nich rozliczać, należy w polskim systemie ochrony zdrowia najpierw wdrożyć transparentne kryteria ocen i procedury. Na przykład analizujące koszty usług w zestawieniu ze wskaźnikiem komplikacji, nawrotów chorób czy wreszcie śmiertelności w placówkach stosujących tę samą procedurę medyczną. To pomoże uzdrowić system i należy się pacjentom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ KOPIEC, prezes AMG Finanse

Polecane