Brakuje wyobraźni i woli

Andrzej Sadowski
opublikowano: 20-09-2006, 00:00

W Polsce politycy nie uczynili nic, co oddalałoby ciążącą nad nami groźbę kryzysu w finansach publicznych. Sytuacja nie zmienia się od wielu lat i wielu rządów. Brakuje zmian w otocze- niu biznesowym, które ułatwiłyby firmom działanie. Dlaczego w Szkocji Polak może zarejestrować firmę w kwadrans przez telefon, i to nawet dwa miesiące po jej faktycznym założeniu, a w kraju jest skazany na długie, często wielomiesięczne, oczekiwanie?

Presja na zmiany w Polsce będzie się nasilała, jeśli dla Polaków te różnice będą coraz bardziej widoczne. Efekty tej presji mogą być zbliżone do wydarzeń na Węgrzech. Nie wystarczą sa- me deklaracje, politycy powinni przypomnieć sobie biblijny cy- tat: „Po owocach ich pozna- cie”. Tymczasem owoców brak. Nie odblokowano gospodarki, a obecny jej wzrost nie jest owocem aktywności polityków. Za przestrogę dla rządzących niech posłuży przykład Szwecji, gdzie wybory przegrała partia obiecująca wysokie zasiłki, a wygrała ta, która przekonywała do przedsiębiorczości.

Społeczeństwo Węgier przekonało się, że ma do czynienia ze złudzeniem optycznym tworzonym przez rządzących, propagandą o ewidentnie oszukańczym charakterze. Pozbawienie złudzeń było kroplą, która przelała czarę goryczy. I oto mamy sytuację, która powtarza się w wielu krajach naszej części świata. Jest ona po części wynikiem wadliwe- go systemu wyborczego, który nie pozwala na wyłonienie skutecznej władzy. Mieliśmy z tym do czynienia — z różnym nasileniem — w Niemczech, Czechach, na Ukrainie, a także w Polsce. Stąd biorą się ułomne koalicje, które mogą co najwyżej administrować krajem.

Obecnie rządzący układ polityczny w Polsce nadal ma szansę na poprawę sytuacji, jeśli wystarczy mu wyobraźni i woli. Gdyby politycy chcieli, zrobiliby wszystko, by także w Polsce rejestracja firmy zabierała 15 minut. Zrobiliby wszystko, by odblokować nasz potencjał. Na razie jednak odsunęli problemy na bok: nadal brakuje ułatwień dla firm, ciągle mamy nierównowagę w finansach i wysokie bezrobocie.

Andrzej Sadowski

ekspert Centrum im. Adama Smitha

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Sadowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu