Branża czeka na wyliczenia MF

Krzysztof Kluska
18-12-2003, 00:00

Wciąż nie wiadomo, czy firmy, które kupią samochody w przyszłym roku, będą mogły odliczać podatek VAT.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych nadal nie może podjąć decyzji o wielkości odpisów podatku VAT, jakie przysługiwać będą firmom, które w przyszłym roku zakupią samochody osobowe do swojej działalności.

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Finansów ma przedstawić wyliczenie, na jakiej wysokości odliczenia z tytułu odpisów podatkowych od aut osobowych nabywanych przez firmy może sobie pozwolić budżet. Wstępnie komisja chciała przyjąć odliczenia na poziomie 50 proc. wartości podatku VAT, ale nie więcej niż 3 tys. zł. W międzyczasie pojawiły się dwie inne propozycje. Pierwsza zakładała podniesienie pułapu odpisów do 8 tys. zł, a druga — zniesienie jakichkolwiek odpisów z tego tytułu.

— 8 tys. zł to całkiem sporo. Taki odpis dla wielu firm byłby zachętą do zakupu nowego a nie używanego samochodu — przekonuje Jakub Faryś, dyrektor Związku Motoryzacyjnego SOIS.

Przedstawiciele importerów samochodów twierdzą, że jeśli Ministerstwo Finansów rzetelnie policzy, to z całą pewnością zauważy, że wpływy z tytułu choćby zakupu paliwa do nowych, sprzedanych w przyszłym roku, samochodów przewyższą zyski z nieodliczonego przez firmy podatku VAT.

— Rachunek jest prosty. Trzeba na całą sprawę spojrzeć perspektywicznie. Obcięcie odliczeń podatkowych to zmniejszenie sprzedaży o około 50 tys. aut rocznie, a przecież te samochody w ciągu swojego życia są w stanie wygenerować bardzo wysokie wpływy do budżetu — części, usługi, paliwo — tłumaczy Jakub Faryś.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kluska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Branża czeka na wyliczenia MF