Branża metalowa ma się w Azji źle

opublikowano: 03-06-2014, 00:00

W Azji ryzyko kredytowe jest bardzo wysokie. Lepiej jest w Europie Zachodniej, poprawia się w Ameryce Północnej — analizuje Coface.

Wszystko wskazuje na to, że recesja w Europie Zachodniej dobiega końca, ale to się jeszcze nie przekłada na znaczącą poprawę sytuacji, jeżeli chodzi o poziom ryzyka w konkretnych branżach — wynika z analizy 14 sektorów gospodarki w trzech regionach świata, przeprowadzonej przez Coface. W przypadku Europy Zachodniej ryzyko kredytowe w I kwartale tego roku utrzymywało się na szczególnie wysokim poziomie w branżach metalowej, motoryzacyjnej i budowlanej.

Silne odbicie można natomiast zaobserwować w Ameryce Północnej. Wyraźna poprawa koniunktury przekłada się tutaj na wyniki osiągane przez przedsiębiorstwa. Stopniowo rośnie solidność finansowa, która przyczynia się do stabilizowania oceny ryzyka sektorowego. Większość branż Coface uznaje za branże „średniego ryzyka”, a dla większości sektorów gospodarki prognozy krótkoterminowe są korzystne. Dotyczy to również branży inżynieryjnej, która przyciąga coraz więcej inwestycji i umacnia swoją rentowność, oraz branży motoryzacyjnej, która korzysta z solidnej bazy finansowej.

Stabilne ryzyko kredytowe panuje również w branżach tekstylnej i odzieżowej. Nie najlepiej jest natomiast we wschodzących gospodarkach azjatyckich. Spadek aktywności przemysłowej w Chinach uwydatnia trudności strukturalne, które wpływają na rentowność firm. Branże, w których wystąpił przerost zdolności produkcyjnych, obecnie stają w obliczu wyzwań związanych z restrukturyzacją. Dzieje się tak w branży metalowej, w której procesowi uzdrawiania firm towarzyszy wzrost ryzyka.

Według badania przeprowadzonego przez Coface w Chinach, które produkują 49 proc. światowej podaży stali, w 2013 r. 80 proc. firm z tej branży doświadczyło negatywnych skutków zaległości płatniczych. To najwyższy odsetek odnotowany w ostatnich trzech latach. W tym kontekście widać, że przemysł metalurgiczny w azjatyckich gospodarkach wschodzących jest obecnie jedynym sektorem, którego kategorię ryzyka firma Coface zweryfikowała do najwyższego poziomu w przyjętej skali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane