Branża TSL wpięta w gospodarczy układ naczyń połączonych

opublikowano: 18-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ostatniemu okresowi dynamicznego rozwoju firmy towarzyszyły wzrosty cen frachtów morskich. W latach 2020-21 średnio o kilkaset procent. To tylko jeden z powodów do bardziej elastycznego planowania dostaw.

3. miejsce województwo pomorskie - Tricargo

Firma to ludzie:Firma inwestuje w ludzi, stale zatrudniając specjalistów z branży TSL. Zarząd Tricargo, Aleksander Frolików i Mariusz Szymański, zgodnie uważa za sukces firmy zbudowanie w relatywnie krótkim czasie doświadczonego zespołu fachowców, który z zaangażowaniem i pozytywnym nastawieniem wspiera klientów.
Firma to ludzie:Firma inwestuje w ludzi, stale zatrudniając specjalistów z branży TSL. Zarząd Tricargo, Aleksander Frolików i Mariusz Szymański, zgodnie uważa za sukces firmy zbudowanie w relatywnie krótkim czasie doświadczonego zespołu fachowców, który z zaangażowaniem i pozytywnym nastawieniem wspiera klientów.

Ostatniemu okresowi dynamicznego rozwoju firmy towarzyszyły wzrosty cen frachtów morskich. W latach 2020-21 średnio o kilkaset procent. To tylko jeden z powodów do bardziej elastycznego planowania dostaw.

– Od początku działalności firma Tricargo skupiała się na trzech podstawowych aktywnościach jakimi są transport morski, lotniczy i kolejowy, które w całym spektrum usług logistycznych są motorem napędowym firmy. Zachowanie zbalansowanego stosunku eksportu do importu w portfolio spółki pomaga nam zachować równowagę na niestabilnym rynku globalnym – informuje Aleksander Frolików prezes zarządu Tricargo.

Równolegle firma zwiększała zasięg działalności, głównie poprzez współpracę z coraz szerszym gronem agentów na świecie. Jak zaznacza prezes, istotnym etapem w rozwoju spółki było wdrożenie specjalistycznego, szytego na miarę, oprogramowania do obsługi spedycyjnej, które umożliwiło efektywne wykorzystywanie posiadanych zasobów, a także dokładną analizę i kontrolę finansową firmy.

– Istotne znaczenie w procesie budowania marki Tricargo odegrało utworzenie procedur finansowych i jakościowych, które potwierdziliśmy otrzymaniem certyfikatu ISO 9001-2015 – podkreśla.

Ostatnie lata pokazały, że nawet jeśli się dysponuje kilkunastokrotnie większym budżetem, frachty nadal, nawet w większym stopniu, obarczone są ryzykiem opóźnień.

– Dlatego dziś klienci bardziej niż kiedykolwiek oczekują więcej niż tylko przedstawienia oferty na wybranym kierunku. Planowanie dostaw wymaga pełnego zrozumienia potrzeb klienta oraz wsparcia w postaci doradztwa i dostarczenia rozwiązań pod konkretny biznes. Takie usługi oferuje Tricargo i to wyróżnia spółkę spośród wielu firm z branży TSL – przekonuje Mariusz Szymański, wspólnik i członek zarządu Tricargo.

Nie tylko kompleksowa usługa, ale też szyta na miarę i optymalizowana w zmiennych warunkach.

– W ostatnich latach z pewnością ważnym aspektem, który przekładał się na wzrost wolumenu, było skuteczne projektowanie przez nasz zespół tras dostaw, omijając zatłoczone porty morskie czy terminale kolejowe, planowanie przeładunków tak, aby skrócić czas dostawy lub zminimalizować koszty – tłumaczy Mariusz Szymański.

Firma Tricargo została założona w 2017 r. z inicjatywy Aleksandra Frolików i Mariusza Szymańskiego, związanych z rynkiem TSL od prawie 20 lat. Od początku istnienia firma wykazywała rentowność, która w każdym kolejnym roku rośnie. Jednakże, jak zauważa prezes Frolików, inflacja przekłada się również na wyniki przewozowe i przeładunki w branży TSL. Ograniczenia w handlu z Rosją i Białorusią zmniejszyły przepływ pieniędzy, towarów i usług, co w oczywisty sposób musi wpływać na kondycję firm z niektórych branż. Gospodarka to naczynia połączone, a sektor TSL wpięty jest w cały system.

– Jednak biznes nie lubi próżni, przedsiębiorstwa szukają nowych dostawców lub rynków zbytu. Bywa tak że klienci podejmują współpracę z kontrahentami dosłownie na drugim końcu świata. Patrząc w szerszej perspektywie dywersyfikacja, poszukiwanie nowych rynków, jak i same działania dostosowujące, będą kluczowe. Tricargo działając globalnie musi sprostać oczekiwaniom klientów dostosowując ofertę do nowych realiów – podsumowuje Aleksander Frolików.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane