branży potrzebne są zmiany w prawie

MAJ-A
27-02-2008, 00:00

Andrzej Sugajski*:

Branży potrzebne są zmiany w prawie

1Na jakie zmiany w prawie czeka branża leasingowa?

Od ponad roku zabiegamy o wprowadzenie zmian w ustawach podatkowych, które wpłynęłyby na zwiększenie bezpieczeństwa działania leasingobiorców i tym samym pozwoliły na dalszy rozwój rynku.

Mam na myśli między innymi zmiany definicji wartości początkowej, aby umożliwić ponowny leasing przedmiotu, a także definicji podstawowego okresu umowy, aby przy zachowaniu minimalnego okresu umożliwić skracanie i wydłużanie umów leasingu. Postulujemy też dostosowanie definicji dostawy towarów do prawa wspólnotowego, wprowadzenie jednakowych zasad i terminów zwrotu nadwyżki podatku VAT na rzecz leasingodawcy, niezależnie od tego, kto amortyzuje przedmiot.

2 A inne zmiany proponowane przez związek?

Przede wszystkim zmiany pozwalające na zawieranie umów leasingu z konsumentami, wprowadzenie możliwości leasingu wieczystego użytkowania oraz możliwości zwolnienia z VAT leasingu nieruchomości dla podmiotów, którym nie przysługuje prawo do odliczenia VAT (przepisy unijne dopuszczają taką możliwość). Nie mniej ważne byłoby zrównanie zasad opodatkowania dla wierzytelności własnych i cudzych. To ważne dla rozwoju rynku sekurytyzacyjnego.

Nie możemy zapomnieć o dostosowaniu do wymogów dyrektywy unijnej przepisów o odliczeniu podatku VAT od samochodów osobowych (paliwa), a także umożliwienie ich pełnej amortyzacji, przy jednoczesnym uregulowaniu kwestii wykorzystywania tych pojazdów do celów prywatnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAJ-A

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / branży potrzebne są zmiany w prawie