Bratkowski i Chojna-Duch kandydatami do RPP

PAP
opublikowano: 10-12-2009, 13:07

PO i PSL zgłosiły Elżbietę Chojnę-Duch i  Andrzeja Bratkowskiego do Rady Polityki Pieniężnej - poinformowała PAP w  czwartek szefowa biura prasowego klubu PO Edyta Mydłowska. Klub Lewicy zgłosi z  kolei kandydaturę prof. nauk ekonomicznych Krzysztofa Jajugi z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

W czwartek upływa termin, jaki marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wyznaczył klubom na zgłaszanie kandydatów do RPP.

Bratkowski to były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego. Chojna-Duch jest urzędującą wiceminister finansów.

Jajuga - jak powiedział PAP wiceszef klubu Lewicy Marek Wikiński - jest kierownikiem katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. "Jest autorem ponad dwustu pięćdziesięciu publikacji naukowych, wykłada na uczelniach w USA, Francji, Szwecji, Irlandii, Belgii, Holandii, Niemczech" - dodał Wikiński.

Ponieważ kadencja dwóch członków RPP wybieranych przez Sejm upływa 9 stycznia 2010 r., a trzeciego - 7 lutego 2010 r., Platforma w porozumieniu z PSL zgłosiła na razie dwóch kandydatów do Rady. Trzeciego kandydata PO zgłosi w styczniu, będzie to najprawdopodobniej posłanka Platformy Anna Zielińska-Głębocka.

W środę swojego kandydata - profesora Katedry Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Andrzeja Kaźmierczaka - zgłosił już klub PiS.

Zgodnie z konstytucją i ustawą o Narodowym Banku Polskim, Rada Polityki Pieniężnej jest jednym z organów NBP. Skład RPP tworzą, zgodnie z ustawą o NBP: jego prezes jako przewodniczący Rady oraz dziewięciu członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów.

Kadencja trzech członków Rady powoływanych przez Senat upłynie 23 stycznia 2010 r. Do tego czasu senatorowie zbiorą się na dwóch posiedzeniach - w dniach 16-18 grudnia oraz 11-14 stycznia 2010 r. Senat wybierze swoich kandydatów do RPP najprawdopodobniej w tym drugim terminie, ponieważ we wstępnym porządku najbliższego posiedzenia nie ma punktu dotyczącego tej sprawy.

Trzej obecni członkowie RPP wybierani przez prezydenta zostali powołani w skład Rady 17 lutego 2004 r., zatem ich sześcioletnia kadencja upłynie w drugiej połowie lutego 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu