Bratysławska giełda ubożeje

opublikowano: 06-01-2020, 22:00

W 2019 r. ze słowackim parkietem pożegnały się Slovnaft, największa spółka, oraz Prima banka. Wkrótce ich los podzieli też Union poisťovňa.

Slovnaft to słowacki odpowiednik Orlenu, oczywiście na znacznie mniejszą skalę. Ma m.in. rafinerię przerabiającą około 5,5 mln ton ropy rocznie, zakłady petrochemiczne oraz największą w kraju sieć ponad 250 stacji paliw. Od 2000 r. należy do grupy MOL-a, notowanej na giełdach w Budapeszczie i Warszawie.

Węgrzy

Węgierski koncern, jako właściciel ponad 98,5 proc. akcji słowackiej firmy, postanowił w zeszłym roku wykupić z rąk mniejszościowych akcjonariuszy resztę papierów. W maju oferował za nie po 84 EUR, a potem podniósł cenę do 85 EUR (Narodowy Bank Słowacji uznał ją za godziwą) i jesienią skupił ostatecznie wszystkie walory, którymi handlowano na giełdzie w Bratysławie. Skutkiem było oczywiście zdjęcie spółki z parkietu, co nastąpiło 23 grudnia. Delisting Slovnaftu to spora strata dla bratysławskiego rynku kapitałowego, była to bowiem największa i jedna z najważniejszych notowanych tam spółek. Na koniec 2018 r. jej wartość rynkowa sięgała 1,67 mld EUR, co stanowiło ponad jedną trzecią kapitalizacji całej giełdy. Slovnaft miał wtedy największy, wynoszący 23,71 proc., udział w indeksie SAX (na koniec listopada zeszłego roku spadł on do 17,8 proc.). Chociaż w wolnym obrocie znajdowało się niespełna 1,5 proc. akcji spółki, należały one do najpłynniejszych. Większe obroty notowały tam tylko dwa podmioty: Všeobecná úverová banka (VÚB) oraz Tatry Mountain Resorts (TMR to spółka notowana także na warszawskim parkiecie).

Holendrzy

Wycofanie z obrotu akcji Slovnaftu nie było jednak ostatnią złą wiadomością dla inwestorów handlujących na bratysławskiej giełdzie. W grudniu okazało się bowiem, że z parkietem pożegna się również firma Union poisťovňa, która oferuje na rynku słowackim m.in. ubezpieczenia na życie oraz indywidualne ubezpieczenia zdrowotne. Także w tym przypadku chodzi o wykupienie resztówki walorów przez inwestora strategicznego — holenderską grupę Achmea, która kontroluje obecnie aż 99,97 proc. kapitału słowackiego ubezpieczyciela. Rozpoczęty już w zeszłym miesiącu wykup papierów potrwa do 9 stycznia. Inwestor kupuje je po 83,5 EUR. Utrzymywanie spółki na giełdzie nie ma sensu. Resztówka papierów znajduje się w rękach drobnych inwestorów, który objęli je jeszcze w ramach pierwszej fali prywatyzacji kuponowej. Ponadto w ostatnich latach tymi papierami w ogóle się nie obraca na giełdzie — tłumaczył cytowany przez słowacką agencję prasową SITA Matej Neumann, rzecznik prasowy firmy Union poisťovňa.

Przypomnijmy, że w maju 2019 r. akcjonariusze Prima banka zdecydowali o wycofaniu akcji spółki z obrotu na giełdzie w Bratysławie. Delisting nastąpił miesiąc później. W efekcie w końcu zeszłego roku w skład słowackiego indeksu SAX wchodziło raptem sześć spółek, z których największe to Best Hotel Properties oraz VÚB i TMR.

Polacy

We wrześniu 2019 r. „Parkiet” oraz „Rzeczpospolita” informowały, że słowacka giełda może zostać przejęta przez GPW. Rozmowy na ten temat miały być prowadzone na szczeblu rządowym, a zarząd warszawskiej giełdy, który jest zainteresowany akwizycją, czekał na zielone światło. Największymi akcjonariuszami obu giełd są rządy Polski i Słowacji — 35 proc. akcji GPW należy bezpośrednio do skarbu państwa, zaś 76 proc. akcji bratysławskiego pakietu jest własnością państwowej firmy MH Manazment. Chociaż już we wrześniu negocjacje o zakupie miały być „zaawansowane”, na razie nic nie słychać o efektach tych rozmów. Od kilku miesięcy nie pojawiły się żadne nowe informacje na temat ewentualnego przejęcia bratysławskiej giełdy przez warszawską. Wcześniej, za kadencji Marka Dietla, obecnego prezesa GPW, pojawił się też pomysł inwestycji w izraelską giełdę. Ostatecznie nic z niego nie wyszło.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane