Brazylia: Dwa miliony supertanich laptopów

Polska Agencja Prasowa SA
30-06-2005, 20:02

Brazylia poważnie zastanawia się nad produkcją dwóch milionów bardzo tanich laptopów, z których połowę rozprowadzono by bezpłatnie w szkołach, a połowę przeznaczono na eksport - poinformowali w czwartek przedstawiciele władz.

Brazylia poważnie zastanawia się nad produkcją dwóch milionów bardzo tanich laptopów, z których połowę rozprowadzono by bezpłatnie w szkołach, a połowę przeznaczono na eksport - poinformowali w czwartek przedstawiciele władz.

    Laptopy po 100 amerykańskich dolarów za sztukę są częścią projektu profesora Nicholasa Negroponte z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology, którego ambicją jest wyposażenie w laptopy dzieci na całym świecie.

    Prezydent Brazylii Luiz Ignacio Lula da Silva spotkał się we wtorek z Negroponte, po czym polecił powołanie grupy roboczej, mającej przestudiować propozycję profesora.

    Negroponte utworzył organizację pn. $100 Laptop, której zadaniem jest zaprojektowanie supertanich komputerów dla dzieci na całym świecie.

    Laptop za 100 dolarów, wyposażony w kolorowy ekran i w dostępny bezpłatnie system operacyjny Linux oraz najpopularniejsze programy użytkowe, ma też zapewniać możliwość korzystania z internetu. Zainteresowanie władz Brazylii projektem profesora Negroponte wiąże się z deklarowaną w tym kraju od dawna wolą "zasypania cyfrowej przepaści", między tymi, którzy mają dostęp do komputerów i internetu, a tymi, których na to nie stać.

    Negroponte ponownie odwiedzi Brazylię w sierpniu, m.in. żeby rozmawiać na temat sfinansowania projektu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Brazylia: Dwa miliony supertanich laptopów